Rok temu w Lubuskiem pojawił się "pacjent zero". Tak w Polsce zaczęła się epidemia koronawirusa

Dokładnie rok temu, 4 marca 2020, w Polsce obwieszczono pojawienie się "pacjenta zero" zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2 - wtedy często nazywanym jeszcze "chińskim wirusem", albo "SARS z Wuhanu". WHO nie mówiło jeszcze o "pandemii" COVID-19, ale wirus był już obecny w Azji, Europie, Ameryce Północnej i rozprzestrzeniał się coraz szybciej.

2021-03-04, 06:13

Rok temu w Lubuskiem pojawił się "pacjent zero". Tak w Polsce zaczęła się epidemia koronawirusa
Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 roku. Foto: Reuters/ FORUM
  • Dokładnie rok temu minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce
  • "Pacjentem zero" był mężczyzna hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze
  • Od tamtej pory, w Polsce potwierdzono 1 735 406 zakażeń koronawirusem 44 360 osób zmarło. Wyzdrowiało łącznie 1 441 479 osób
  • Na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się już ponad 115 mln osób

Powiązany Artykuł

Lukasz-Szumowski-pap-1200.jpg
Minister zdrowia: potwierdzono obecność koronawirusa w Polsce

Początek pandemii w Polsce

4 marca 2020 roku poinformowano, że w szpitalu w Zielonej Górze przebywa pacjent zakażony koronawirusem.

Posłuchaj

Łukasz Szumowski: w Polsce stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa (IAR) 0:10
+
Dodaj do playlisty

Jak podano, mężczyzna wrócił do Polski z Niemiec. Podróżował autokarem. Jak wyjaśniono podczas konferencji prasowej, osoba ta, po rozpoznaniu u siebie objawów choroby, skontaktowała się z lekarzem i służbami sanitarnymi, a później specjalnie przygotowaną karetką została przewieziona do szpitalnego oddziału zakaźnego. Lubuskie było więc pierwszym województwem w Polsce, w którym zaczęto walkę z pandemią.

Czytaj także: 

Kolejne cztery przypadki zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzono w Polsce 6 marca 2020. To dwóch pacjentów, którzy wrócili z Włoch i leczyli się w Szczecinie, jeden pacjent z pozytywnym wynikiem przebywał we Wrocławiu, jeden w Ostródzie.

Pierwsze zgony wskutek zakażenia

12 marca poinformowano o pierwszym zgonie wywołanym SARS-CoV-2. Zmarła 56-letnia kobieta, która trafiła do szpitala w ciężkim stanie. Jak poinformował resort zdrowia, "miała poważne problemy zdrowotne przed zakażeniem".

REKLAMA

Drugą ofiarą patogenu był 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu i miał choroby współistniejące.

Ministerstwo Zdrowia 3 marca 2021 poinformowało o 15 698 kolejnych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem (PAP) Ministerstwo Zdrowia 3 marca 2021 poinformowało o 15 698 kolejnych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem (PAP)

Inne kraje Europy

W marcu w Polsce epidemia była dopiero "na rozbiegu", ale koronawirus SARS-CoV-2 szalał już w świecie. WHO nie mówiła jeszcze o "pandemii" (to sformułowanie padło po raz pierwszy 11 marca 2020), ale kolejne przypadki zakażenia patogenem potwierdzano - poza Chinami - m.in. w Azji wschodniej. Raport WHO wskazywał, wg stanu na 20 stycznia 2020, na wykrycie przypadków zakażeń w Japonii, Korei Południowej i Tajlandii. Dzień później dotarły pierwsze informacje o zakażeniu w USA. Według amerykańskich władz sanitarnych, zamieszkały w stanie Waszyngton trzydziestokilkuletni mężczyzna wrócił przed tygodniem z podróży do Wuhanu.

Zakażenia koronawirusem na świecie (opr. Adam Ziemienowicz)
Zakażenia koronawirusem na świecie - stan na 5.03.2020 (PAP)

Z końcem lutego pierwsze przypadki koronawirusa potwierdzono w Macedonii Północnej, Grecji, Gruzji, Norwegii i Rumunii. Na kilka dni przed wystąpieniem pierwszego przypadku w Polsce, zakażenia koronawirusem potwierdzono także m.in. w Czechach i w Niemczech.  

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pap włochy koronawirus 1200.jpg
Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech. Nie żyje ponad 350 osób

Kiedy w Polsce dopiero zaczynaliśmy zmagania z COVID-19, brytyjskie media informowały o kolejnych przypadkach śmiertelnych w tamtejszych szpitalach, a włoscy medycy z Lombardii alarmowali o poważnym zagrożeniu wydolności służby zdrowia. COVID-19 pojawił się także już wówczas na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej - pierwszym zakażonym SARS-CoV-2 Brazylijczykiem okazał się 61-latek z Sao Paulo, który przebywał we Włoszech w interesach.

Po roku od wystąpienia w Polsce pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2, w Polsce odnotowujemy kolejną falę wzrostów liczby potwierdzonych dziennych zakażeń - tak zwaną trzecią falę epidemii. W sumie w Polsce koronawirusem zaraziło się już 1 735 406 osób.  44 360 z nich zmarło. Wyzdrowiało łącznie 1 441 479 osób. Przebadano  10 008 084 próbki, pochodzące od 9 709 247 osób (dane na dzień 03.03.2021 - red.)

Na całym świecie zaś potwierdzono 115 128 349 przypadków SARS-CoV-2. W sumie zmarło 2 558 059 osób. 

REKLAMA


opr. Johns Hopkins University


PAP, IAR,ourworldindata.org, coronavirus.jhu.edu/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej