X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Czternastki" trafią do emerytów. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 15:03
Prezydent podpisał ustawę w sprawie czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie jesienią otrzyma ok. 9,1 mln osób. Andrzej Duda zaznaczył, że złożenie podpisu pod tą ustawą to dla niego "radosna chwila".
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. 14. emerytur
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. 14. emeryturFoto: PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Otwocku ustawę o tak zwanej 14. emeryturze. W przemówieniu podczas konferencji podkreślił, że "ustawa jest dobrem". - To dla mnie radosna chwila - mówił prezydent. 

Ustawa przewiduje, że pełną czternastą emeryturę, w wysokości emerytury minimalnej, wynoszącej 1250 złotych, otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 złotych brutto.

Posłuchaj
00:32 10948649_1.mp3 Andrzej Duda: to dla mnie radosna chwila (IAR)

 

Pieniądze dla rencistów i emerytów

W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 złotych stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę. Czternasta emerytura będzie więc pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 złotych.

Pieniądze otrzymają emeryci i renciści podlegający ZUS, KRUS, zakładom emerytalnym MSWiA i MON. Dostaną je m.in. osoby, które pobierają zasiłki przedemerytalne, rentę socjalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające oraz rentę inwalidów wojennych i wojskowych.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Program-Rodzina-500plus-500+-MRPiPS-1200.jpg
Mija pięć lat od wprowadzenia 500+. CBOS: program popiera zdecydowana większość Polaków

Wypłata w listopadzie

14. emerytura ma być wypłacana z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie, a w niektórych przypadkach także w grudniu i styczniu.

Na wypłatę "czternastek" rząd przeznaczył około 11 miliardów 400 tysięcy złotych. Świadczenie ma trafić do 9 milionów 100 tysięcy emerytów i rencistów. Zdecydowana większość - około 7 milionów 900 tysięcy świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

ms

Czytaj także

Wypłata 13. i 14. emerytury w 2021 r. Szef rządu podał najnowsze wyliczenia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 15:19
Łączny koszt 13. emerytury wypłaconej w zeszłym roku to 11,7 mld zł. W tym roku na wypłaty 13. i 14. emerytury państwo wyda ponad 22 mld zł - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział też, że 14. emerytura zostanie wypłacona w listopadzie.
rozwiń zwiń