X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jesteśmy zobowiązani o państwa dbać i staramy się to robić". Minister rodziny o 14. emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 16:24
- Czternasta emerytura to nasze podziękowanie, aby jesień życia była bezpieczna i stabilna. Rząd kolejny raz dotrzymał słowa -powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie czternastej emerytury.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: ML/ FORUM

Podczas uroczystości Marlena Maląg zwróciła się do seniorów, przekonując, że to dzięki nim "państwo dobrze funkcjonuje". - To wy jesteście naszym drogowskazem i wielokrotnie w swoich rodzinach pokazujecie młodemu pokoleniu, jak przejść przez życie z godnością, nie raniąc drugiego człowieka, wyznaczając konkretne zasady - mówiła. - Jesteśmy zobowiązani o państwa dbać i to staramy się robić - zaznaczyła.

pap andrzej duda 1200.jpg
"Czternastki" trafią do emerytów. Prezydent podpisał ustawę

"Rząd dotrzymał słowa"

Marlena Maląg podkreśliła, że podpisując tę ustawę, rząd po raz kolejny dotrzymał słowa. - Przy okazji tak wielkiego święta jak dziś, kiedy prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o czternastej emeryturze, o liczbach niekoniecznie należałoby mówić, ale myślę, że trzeba wspomnieć. W roku 2015 nakłady na wsparcie seniorów (wynosiły) 3,5 mld zł. Dziś - trzynasta emerytura, która będzie wypłacana po raz trzeci, waloryzacja (emerytur i rent) i właśnie czternasta emerytura to ponad 35 mld zł - wskazywała szefowa MRiPS. - To nasze podziękowanie, aby jesień życia była bezpieczna i stabilna - dodała.

Marlena Maląg podkreśliła również, że pomimo trudnego czasu pandemii "rząd premiera Mateusza Morawieckiego ani razu nie zastanawiał się nad tym, czy programy (społeczne) będą ograniczane". - Inwestycja w rodziny z dziećmi i podziękowanie dla seniorów to kierunek działań naszego rządu, bo w rodzinę musimy inwestować i z tym priorytetem realizujemy wszystkie programy gospodarcze, bo one są siłą i kołem dla rozwoju polskich rodzin - przekonywała.

forum szpital covid-19 1200.jpg
"Utrudniono ludziom dostęp do leczenia". Adam Sandauer o leczeniu przewlekle chorych

Posłuchaj
00:24 malag - setka .mp3 Marlena Maląg złożyła na ręce seniorów życzenia zdrowia, spełnienia marzeń i radości (IAR)

"Czternastka" na jesieni

Czternaste świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury (1250,88 zł brutto). Rząd szacuje, że czternastki otrzyma 9,1 mln osób. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, bo w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł).

Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł). 

Czytaj także: 

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników. Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.


mbl

Czytaj także

Prezes ZUS: Ponad 4-proc. waloryzacja już trafia na konta emerytów i rencistów, przy średniej emeryturze to rocznie ok. 1300 zł więcej

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 12:12
1 marca pierwsi emeryci i renciści otrzymali zwaloryzowane świadczenia. W 2021 r. jest to wzrost o 4,24 proc. i nie mniej niż 50 zł. Jak wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, to całkiem przyzwoita podwyżka, która zależy od inflacji i wzrostu wynagrodzeń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: decyzję o przeniesieniu środków z OFE do ZUS lub na IKE każdy musi dobrze przemyśleć

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:20
Rząd, decydując o domyślnym skierowaniu środków z OFE do IKE, chyba wiedział, co robi i właśnie ten transfer uznał za korzystniejszy dla przyszłych emerytów. Ale wybór należy do każdego indywidualnie i trzeba się dobrze zastanowić – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z UW i Przemysław Ruchlicki z KIG.
rozwiń zwiń