Konrad Szymański: bez dobrego porozumienia Warszawy i Paryża UE nie pokona swych problemów
- Mamy często bliskie stanowisko w sprawach rynku cyfrowego, polityki przemysłowej, czy unikania podatków. Razem bronimy interesów europejskiego rolnictwa - powiedział minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem Clementem Beaunem w Warszawie.
2021-03-09, 14:41
Francuski minister ds. europejskich Clement Beaune przebywa od poniedziałku z trzydniową wizytą w Polsce, podczas której spotkał się m.in. z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz swoim odpowiednikiem - ministrem ds. UE Konradem Szymańskim.
Powiązany Artykuł
"Paryż narusza swobodę świadczenia usług". Ekspert o kontrolach polskich firm we Francji
Szymański wśród tematów rozmów wymienił zarówno współpracę w ramach UE, jak i współpracę w dziedzinie energetyki.
- Bez dobrego porozumienia Warszawy i Paryża UE nie pokona swych problemów. Mamy często bliskie stanowisko w sprawach rynku cyfrowego, polityki przemysłowej, czy unikania podatków. Razem bronimy interesów europejskiego rolnictwa - powiedział minister ds. UE po rozmowie z Beaunem.
"Wspólne podejście do roli UE w świecie"
Szymański podkreślił, że Polska i Francja szukają "wspólnego podejścia do roli UE w świecie".
REKLAMA
- Szukamy wspólnego podejścia do roli UE w świecie, gdzie Warszawa akcentuje jedność Zachodu, a nie dwuznaczną autonomie Unii - zaznaczył.
W kontekście bezpieczeństwa energetycznego minister ds. UE zapewnił, że Polska dostrzega dystans Francji wobec Nord Stream 2. - Dostrzegamy dystans Francji wobec Nord Stream 2, ale nie jest on tak ofensywny, jak sprzeciw Warszawy - dodał Szymański.
Wśród elementów wspólnych dla Warszawy i Paryża Szymański wymieniał m.in. zależność produkcyjną Europy. - Obie stolice chcą, by zależność produkcyjna Europy była trzymana w rozsądnych granicach - podkreślił.
Kwestia dyskryminacyjnych praktyk Francji wobec polskich firm
Szymański poinformował, że w trakcie rozmowy ze swoim francuskim odpowiednikiem poruszył kwestię dyskryminacyjnych praktyk Francji wobec polskich firm. - Poruszyłem kolejny raz problem dyskryminacyjnych praktyk, na które wskazują polskie firmy świadczące usługi na Zachodzie. To problem stosowania prawa w sposób, który robi wrażenie dyskryminującego. Uważam, że także KE powinna robić więcej w sprawie usuwania barier, uproszczeń w notyfikacji, łatwego dostępu do informacji. To wszystko kuleje, także we Francji - zaznaczył minister ds. UE.
REKLAMA
- Michał Baranowski o relacjach USA-UE: rozpoczęła się praktyka konsultacji
- Zamknięte granice. Ekspert: KE opracowała wytyczne, a Niemcy zrobiły to po swojemu
Jako kolejny temat rozmów Szymański wymienił współpracę energetyczną. - Francja - jak wiele innych krajów - jest zainteresowana transformacją energetyczną, ale tu trzeba spojrzeć na szerszy unijny plan, gdzie musimy ustalić bardziej sprawiedliwe ramy dla polityki klimatycznej. Rozmawialiśmy o szeroko pojętej transformacji w kontekście unijnym. Atom to tylko jeden z aspektów tego procesu - powiedział Szymański.
Minister ds. europejskich Francji swoją wizytę w Polsce zainaugurował wykładem wygłoszonym w Kolegium Europejskim w Natolinie. Beaune będzie przebywał z wizytą w Polsce do środy, a w planach ma spotkania zarówno z politykami, jak i przedstawicielami instytucji oraz organizacji pozarządowych.
REKLAMA