X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bombowiec strategiczny USAF lądował w Polsce. "Możemy wspólnie wykonywać misje"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 17:51
Amerykański bombowiec strategiczny B-1B Lancer wylądował w Powidzu w województwie wielkopolskim. To pierwsza wizyta takiej maszyny w Polsce. - Osiągnęliśmy taki poziom interoperacyjności, że możemy wspólnie wykonywać misje - powiedział generał broni Jan Śliwa, zastępca dowódcy generalnego Sił Zbrojnych.
B1-B Lancet wystartował wkrótce po tankowaniu
B1-B Lancet wystartował wkrótce po tankowaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

bbn soloch trójkąt lubelski 1200.jpg
Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy

W Powidzu samolot zatankował przy włączonych silnikach, a następnie odleciał do macierzystej bazy w Norwegii. To ćwiczenie miało pokazać sprawność bojową jednostki w Powidzu.

Posłuchaj
00:48 powidz b1 spec iar.mp3 Amerykański bombowiec strategiczny zdolny do przenoszenia broni jądrowej wylądował w Powidzu w województwie wielkopolskim. To pierwsza wizyta tej maszyny w Polsce - relacja Rafała Muniaka (IAR)

"Efekt zaufania do naszej armii"

Działania obserwował generał Steven Basham, zastępca dowódcy amerykańskich sił powietrznych (US Air Force - USAF) w Europie z bazy lotniczej w Ramstein. Na krótkim briefingu w hangarze lotniczym powiedział, że przylot tak ważnej strategicznej broni do Polski, jest efektem zaufania do naszej armii i stopnia jej wyszkolenia.

- Jesteśmy dumni, że możemy pokazać wam z pierwszej ręki, jak wygląda prawdziwa praca zespołowa i integracja między sojusznikami. Jako pilot B-1 mogę wam powiedzieć, że zdolność do szybkiego uzupełnienia paliwa na ziemi, w włączonymi silnikami oszczędza cenny czas. Pozwala ćwiczyć szybkie włączenie się do działań bojowych, zapewnić stałe odstraszanie naszym sojusznikom i partnerom, gdziekolwiek będzie to potrzebne - powiedział Basham.

Czytaj także: 


Zapewnił, że Polska należy do krajów, z którymi USA najbliżej współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa; podkreślił znaczenie współdziałania z sojusznikami i krajami partnerskimi NATO. - Znaczenia tej współpracy nie sposób przecenić. Od niej zależą przyszłość naszego sojuszu i nasz sukces w zachowaniu pokoju - mówił generał. Wskazując w tym kontekście na zakup przez Polskę samolotów F-35, wyraził przekonanie, że wprowadzenie tego systemu przyczyni się do dalszego zwiększenia interoperacyjności.

Tankowanie B1-B USAF odbyło się "na gorąco", tj. przy włączonych silnikach (PAP/Jakub Kaczmarczyk) Tankowanie B1-B USAF odbyło się "na gorąco", tj. przy włączonych silnikach (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

"Możemy wspólnie wykonywać misje"

Generał broni Jan Śliwa, zastępca dowódcy generalnego Sił Zbrojnych dodał, że to wspólne ćwiczenie potwierdza zdolność współpracy pomiędzy USA i Polską, aby zapewnić bezpieczeństwo w regionie w tym trudnym okresie. 

- To, że wspólnie wykonujemy zadania, świadczy o dobrym przygotowaniu 33. Bazy i systemu dowodzenia. Osiągnęliśmy taki poziom interoperacyjności, że możemy wspólnie wykonywać misje. Startujemy z różnych lotnisk, wykonujemy misje, lądujemy na lotniskach wysuniętych - powiedział.

Trzon US Air Force

B1-B Lancer jest myśliwcem strategicznym dalekiego zasięgu, zdolnym do przenoszenia bomb jądrowych. Oblatana w 1974 roku maszyna, wraz z B-52 Stratofortress i B-2 Spirit, stanowi trzon strategicznego lotnictwa bombowego amerykańskich sił powietrznych.

33. Baza Lotnictwa transportowego w Powidzu (woj. wielkopolskie) dysponuje największym lotniskiem wojskowym w Polsce, z którego korzystają m. in. polskie i amerykańskie załogi samolotów transportowych C-130 Hercules odbywające wspólne szkolenia. W Powidzu stacjonują także śmigłowce amerykańskich wojsk lądowych.

Zgodnie z polsko-amerykańskim porozumieniem o wzmocnieniu współpracy wojskowej Powidz stanie się bazą sprzętu amerykańskiej brygady pancernej, w tym czołgów, samobieżnych haubic i bojowych wozów piechoty.

Pierwsze lądowanie B1-B Lancet w Polsce zbiega się z 22. rocznicą wejścia naszego kraju do NATO. Polska flaga zawisła obok innych flag Sojusz 12 marca 1999 roku. Wspólnie z Polską do NATO dołączyły Czechy i Węgry. 

mbl

Czytaj także

Tysiące żołnierzy USA trafi do Polski. Szef MON: jesteśmy dobrze przygotowani do ich przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 15:28
- W Polsce powstanie infrastruktura, która pozwoli na przyjęcie nawet 20 tys. żołnierzy amerykańskich - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Potwierdził też, że pierwsi żołnierze, którzy będą służyć w wysuniętym dowództwie V Korpusu U.S. Army, przyjadą do Poznania już w październiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jest to żadna alternatywa dla NATO". Liberadzki o pomyśle wspólnej armii europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 16:20
- Cieszy mnie deklaracja prezydenta Joe Bidena, że Ameryka powróciła do Europy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Liberadzki, poseł do Parlamentu Europejskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie wspólna armia europejska skoordynowana z NATO? Dr Lorenz: idziemy w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 20:13
Unia Europejska ma zwiększać swoje zdolności do działania autonomicznego, ale we współpracy z NATO. Takimi ustaleniami zakończył się wideoszczyt z udziałem europejskich przywódców, poświęcony bezpieczeństwu i obronie. Wojciech Lorenz zauważa, że to Francji przede wszystkim zależało, żeby uniezależnić się od Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń