more_horiz
Wiadomości

"Oblicza przemian cywilizacyjnych". Debata o wolności słowa w mediach społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 16:48
"Państwa powinny powstrzymać samowolę międzynarodowych mediów społecznościowych" - do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji "Oblicza przemian cywilizacyjnych". W debacie zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wzięli udział przedstawiciele nauki, mediów i Kościoła katolickiego.
Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dr Jolanta Hajdasz podczas konferencji
Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dr Jolanta Hajdasz podczas konferencjiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Jolanta Hajdasz powiedziała, że władza międzynarodowych koncernów kontrolujących media społecznościowe takie jak Facebook i Twitter jest coraz większa.

telewizor 1200.jpg
Internet i VOD to koniec telewizji jaką znamy?

Posłuchaj
00:26 oblicza 3.mp3 Jolanta Hajdasz: władza międzynarodowych koncernów kontrolujących media społecznościowe jest coraz większa (IAR)

 

Przytaczała przypadki kontrowersyjnego ograniczania treści konserwatywnych i chrześcijańskich. - W Polsce mamy wiele przykładów na to, że ta swoista cenzura stosowana przez wielkie internetowe korporacje dotyka praktycznie wyłącznie kont organizacji, instytucji i osób związanych z konserwatywnym, prawicowym i katolickim światopoglądem - podkreśliła Jolanta Hajdasz. Dodała, że "najwyższy czas należy powstrzymać samowolę mediów społecznościowych na poziomie państw narodowych, a jeśli to możliwe, także na poziomie międzynarodowym".

Dziennikarz Polskiego Radia Wojciech Reszczyński podkreślił, że precedensowym okazał się przypadek zablokowania konta ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. - Jest to pierwszy oficjalny globalny przypadek zastosowania cenzury w internecie. Jest to największy dziś zamach na wolność słowa - powiedział dziennikarz.

Posłuchaj
00:25 oblicza 1.mp3 Wojciech Reszczyński o przypadku zablokowania konta Donalda Trumpa (IAR)

 

Zaznaczył, że do pilnych zadań polskiego ustawodawstwa należy wprowadzenie zapisu gwarantującego wolność słowa w Internecie według zasady: co nie jest zabronione w polskim prawie, jest dozwolone. - Ograniczy to coraz częstsze stosowanie cenzury motywowanej ideologicznymi wymogami - dodał Wojciech Reszczyński.

Czytaj też:

Kwestie moralnego znaczenia mediów poruszył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski podkreślił poszukiwanie prawdy jako naturalną potrzebę człowieka. - Człowiek, będąc istotą rozumną i wolną, a co za tym się kryje, istotą odpowiedzialną za siebie i za innych powinien szukać prawdy, trwać przy poznanej prawdzie i podporządkować poznanej prawdzie swoje życie - powiedział arcybiskup.

Posłuchaj
00:16 oblicza 2.mp3 Metropolita częstochowski abp Wacław Depo o poszukiwaniu prawdy (IAR)

 

Prelegenci podejmowali też tematy języka jako narzędzia zmian cywilizacyjnych, medialnych konfliktów i współczesnych relacji polityki i mediów.

itom

Zobacz także

Zobacz także