"Oblicza przemian cywilizacyjnych". Debata o wolności słowa w mediach społecznościowych

"Państwa powinny powstrzymać samowolę międzynarodowych mediów społecznościowych" - do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji "Oblicza przemian cywilizacyjnych". W debacie zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wzięli udział przedstawiciele nauki, mediów i Kościoła katolickiego.

2021-03-13, 16:48

"Oblicza przemian cywilizacyjnych". Debata o wolności słowa w mediach społecznościowych

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Jolanta Hajdasz powiedziała, że władza międzynarodowych koncernów kontrolujących media społecznościowe takie jak Facebook i Twitter jest coraz większa.

Powiązany Artykuł

telewizor 1200.jpg
Internet i VOD to koniec telewizji jaką znamy?

Posłuchaj

Jolanta Hajdasz: władza międzynarodowych koncernów kontrolujących media społecznościowe jest coraz większa (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Przytaczała przypadki kontrowersyjnego ograniczania treści konserwatywnych i chrześcijańskich. - W Polsce mamy wiele przykładów na to, że ta swoista cenzura stosowana przez wielkie internetowe korporacje dotyka praktycznie wyłącznie kont organizacji, instytucji i osób związanych z konserwatywnym, prawicowym i katolickim światopoglądem - podkreśliła Jolanta Hajdasz. Dodała, że "najwyższy czas należy powstrzymać samowolę mediów społecznościowych na poziomie państw narodowych, a jeśli to możliwe, także na poziomie międzynarodowym".

REKLAMA

Dziennikarz Polskiego Radia Wojciech Reszczyński podkreślił, że precedensowym okazał się przypadek zablokowania konta ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. - Jest to pierwszy oficjalny globalny przypadek zastosowania cenzury w internecie. Jest to największy dziś zamach na wolność słowa - powiedział dziennikarz.

Posłuchaj

Wojciech Reszczyński o przypadku zablokowania konta Donalda Trumpa (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Zaznaczył, że do pilnych zadań polskiego ustawodawstwa należy wprowadzenie zapisu gwarantującego wolność słowa w Internecie według zasady: co nie jest zabronione w polskim prawie, jest dozwolone. - Ograniczy to coraz częstsze stosowanie cenzury motywowanej ideologicznymi wymogami - dodał Wojciech Reszczyński.

REKLAMA

Czytaj też:

Kwestie moralnego znaczenia mediów poruszył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski podkreślił poszukiwanie prawdy jako naturalną potrzebę człowieka. - Człowiek, będąc istotą rozumną i wolną, a co za tym się kryje, istotą odpowiedzialną za siebie i za innych powinien szukać prawdy, trwać przy poznanej prawdzie i podporządkować poznanej prawdzie swoje życie - powiedział arcybiskup.

Posłuchaj

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo o poszukiwaniu prawdy (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Prelegenci podejmowali też tematy języka jako narzędzia zmian cywilizacyjnych, medialnych konfliktów i współczesnych relacji polityki i mediów.

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej