Zamknięte kina i część sklepów, nauka hybrydowa. Weszły w życie nowe obostrzenia na Mazowszu i w Lubuskiem
Od poniedziałku w województwach mazowieckim i lubuskim wracają obostrzenia. Zaostrzone regulacje obowiązują już od 27 lutego na Warmii i Mazurach, a od ostatniej soboty - na Pomorzu.
2021-03-15, 06:53
Od poniedziałku do 28 marca w woj. mazowieckim i lubuskim zawieszona jest działalność saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn, klubów fitness i siłowni, hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu), basenów (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), stoków narciarskich.
Powiązany Artykuł
"Czekają nas trudne tygodnie". Minister zdrowia o wzroście liczby zakażeń
Jakie sklepy będą czynne?
W galeriach handlowych mogą działać m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. Nadal mogą być w nich świadczone m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
Te same ograniczenia obowiązują od soboty, 13 marca na Pomorzu (do 28 marca), a na Warmii i Mazurach przedłużone też do 28 marca.
Posłuchaj
Ponadto, według nowych zasad dla czterech województwa, zajęcia dla klas I-III szkół podstawowych do 28 marca będą prowadzone w trybie hybrydowym. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować naukę w taki sposób, aby nie więcej niż 50 proc. uczniów miało zajęcia w budynku szkoły. Co najmniej 50 proc. uczniów ma mieć lekcje w formie zdalnej. To, ile dni dana grupa powinna być w szkole, jest decyzją dyrektora.
REKLAMA
Obostrzenia w pozostałych województwach
W całym kraju do 28 marca obowiązuje zakaz organizacji m.in. wesel, komunii, przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie online. W województwach, w których mogą być otwarte centra i galeria handlowe, obowiązuje ścisły reżim sanitarny. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m kw. – w sklepach do 100 m kw., 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.
Posłuchaj
Także do 28 marca, w całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
REKLAMA
W województwach, w których mogły swoją działalność wznowić hotele, do 28 marca obowiązuje ścisły reżim sanitarny (do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych). Dozwolone jest prowadzenie restauracji, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.
ms
REKLAMA