"Igranie na najniższych uczuciach". Minister zdrowia pisze list do szefa RASP ws. okładki "Faktu"

2021-03-22, 19:05

"Igranie na najniższych uczuciach". Minister zdrowia pisze list do szefa RASP ws. okładki "Faktu"
Ministra zdrowia oburzyła okładka sobotniego "Faktu". Foto: MOZCO Mateusz Szymanski/ Shutterstock/ Twitter/ @FAKT24PL

"Są pewne standardy, których powinni przestrzegać wszyscy. Reguły te muszą obowiązywać także w świecie mediów" - ocenił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, komentując sobotnią okładkę dziennika "Fakt", która sugeruje czytelnikom, że szczepionka AstraZeneca powoduje zakrzepy. Do jego wpisu na Twitterze dołączono list do prezesa zarządu Ringier Axel Springer Polska Marka Dekana w tej sprawie.

  • Minister zdrowia Adam Niedzielski skrytykował sobotnią okładkę "Faktu"
  • Gazeta opublikowała na jedynce tytuł i zdjęcie sugerujące powiązania między szczepionką AstraZeneca a zakrzepami w układzie krwoniośnym
  • W ocenie szefa resortu zdrowia było to "igranie na najniższych instynktach", obliczone na wywołanie strachu
  • Swoją opinię Adam Niedzielski przedstawił na Twitterze i w liście do szefa wydawnictwa RASP, wydającego tabloid
  • EMA, a także amerykańskie służby potwierdziły, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna dla przyjmujących ją pacjentów

Powiązany Artykuł

shutter laboratorium badania szczepionka 1200.jpg
Szczepionka AstraZeneca. Amerykańskie badania potwierdzają jej bezpieczeństwo i skuteczność

"Szanowny Panie Prezesie, piszę do Pana zbulwersowany sobotnią (20.03.2021) publikacją podległej Panu redakcji gazety Fakt. Za najwłaściwsze w dobie epidemii w Polsce i pandemii na świecie, redakcja uznała epatowanie możliwymi komplikacjami poszczepiennymi. W czasach gdy najskuteczniejszą linią obrony całego świata przed szerzącą się chorobą COVID-19 jest szczepienie, Fakt uznał za najwłaściwsze wzbudzenie przerażenia u swoich czytelników. Inaczej nie można bowiem oceniać sobotniej okładki z grafiką, jako żywo wyjętą z horrorów i tytułem »Zakrzepy po szczepionce?«" - napisał w poniedziałek Adam Niedzielski do prezesa Ringier Axel Springer Polska Marka Dekana.

W sobotę dziennik "Fakt" na pierwszej stronie eksponuje historię kobiety, u której po przyjęciu szczepionki firmy AstraZeneca przeciw koronawirusowi miały pojawić się problemy z zakrzepami. Na pierwszej stronie zamieszczono też duży napis "Zakrzepy po szczepionce?!", co miało sugerować czytelnikom, że szczepionka AstraZeneca powoduje zakrzepy.

Powiązany Artykuł

shutterstock szczepienia free szczepionka free 1200.jpg
"Ponawiamy apel o to, by nie obawiać się". Szef KPRM o szczepieniach preparatem AstraZeneca

"Igranie na najniższych uczuciach"

"Tytuł sugerujący poważny niepożądany odczyn poszczepienny u jednej z pacjentek nie został nawet poddany ocenie lekarskiej. Redakcja nawet nie pofatygowała się zweryfikować, czy objawy pacjentki spowodowane były szczepieniem. Dla redaktor naczelnej Faktu ważniejszym było wzbudzić sensację, przez co, jak mniemam zwiększyć sprzedaż sobotniego nakładu gazety. Nie da się inaczej ocenić tej publikacji, jak tylko jako igranie na najniższych uczuciach i emocjach ludzkich" - skomentował tę publikację szef resortu zdrowia w liście do Dekana.

Jak podkreślił, "tego typu publikacje prowadzą wprost do zahamowania procesu szczepień, a tym samym narażają szeroką grupę społeczną na utratę zdrowia, a być może i życia". "Nie sądzę, żeby misją podległych Panu Prezesowi mediów było zniechęcanie ludzi do szczepień i granie zdrowiem Polaków dla celów stricte materialnych" - dodał.

Czytaj także: 

Zauważył jednocześnie, że dla niego praca dziennikarza to misja, tym bardziej ważna gdy mierzymy się z nieznaną wcześniej chorobą. "Nie wierzę i nawet nie chcę podejrzewać by Pana ocena pracy dziennikarzy była inna. Rozumiem aspekty finansowe działania koncernów, w tym koncernów medialnych, ale aspekt ten nie może nigdy wygrywać ze zdrowiem i życiem ludzi. Liczę, że jako prezes poważnej grupy medialnej i człowiek z olbrzymim doświadczeniem w świecie mediów, potrafi Pan właściwie reagować na naruszenia standardów etyki dziennikarskiej i ludzkiej" - czytamy w liście.

Powiązany Artykuł

szczepienie senior babcia stock 1200.jpg
Premier: Polacy otrzymali już ponad 5 mln dawek szczepionki

Odpowiedź redakcji

Redakcja "Faktu" odniosła się do listu ministra zdrowia. W oświadczeniu przesłanym redakcji portalu TVP.Info, dziennikarze podnoszą m.in., że są kraje, które wstrzymały szczepienia AstraZenecą.

"Nie zgadzamy się na milczenie w przypadku, gdy jeden z preparatów budzi na tyle duże kontrowersje, że całe państwa zdecydowały się zawiesić szczepienie tym preparatem" - głosi oświadczenie przytoczone przez TVP.Info.

Dziennikarze "Faktu" zaznaczają, że "obywatelom należy dostarczyć wyczerpujących informacji na temat ewentualnych zagrożeń" by mogli podjąć decyzję o szczepieniu tym czy innym preparatem. Podkreślają też, że dużo miejsca poświęcają na informacje o kampanii szczepień i terminach rejestracji, a także wywiadom z ekspertami.

Powiązany Artykuł

maseczki free2 1200
Nowa afera w Niemczech. Chodzi o sprzedaż 570 tys. maseczek

Kolejny kraj chce szczepić

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych testy wykazały, że szczepionka AstraZeneca jest skuteczna i bezpieczna. Koncern zapowiedział złożenie w Federalnej Agencji Żywności i Leków wniosku o zatwierdzenie preparatu. Może to nastąpić w przyszłym miesiącu.

Posłuchaj

Obejmujące 32 tysiące uczestników testy wykazały, że AstraZeneca zapobiega 79% symptomatycznych przypadków COVID-19. W zapobieganiu ciężkim przypadkom choroby i hospitalizacji skuteczność preparatu jest stuprocentowa. Szczepionka okazała się efektywna we wszystkich grupach wiekowych i demograficznych - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Przeprowadzone w USA testy mogą zwiększyć zaufanie do AstraZeneca, które zostało nadszarpnięte, gdy wiele państw europejskich wstrzymało szczepienia. 

Pozytywna opinia EMA

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.


PAP, IAR, TVP.Info/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej