"Był prekursorem ewangelizacji". Setna rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego
Mija setna rocznica urodzin sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego. Był założycielem Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Wcielał w życie nauczanie Soboru Watykańskiego II, ewangelizując i angażując do ewangelizacji ludzi świeckich.
2021-03-24, 13:07
Postulator księdza Blachnickiego w procesie beatyfikacyjnym biskup Adam Wodarczyk podkreślił ogromne zasługi kapłana w formacji duchowej. - Miał takie duchowe przeczucie, że do końca lat 80. komunizm padnie nie tylko w Polsce, ale w całym bloku sowieckim, i że trzeba ludzi duchowo przygotować na to, co nastanie później - mówi bp Wodarczyk. Jak dodaje, właśnie dlatego ksiądz Blachnicki organizował w Calrsbergu spotkania pojednania pomiędzy narodami: polsko-niemieckie, polsko-ukraińskie, polsko-czeskie.
Powiązany Artykuł
"Ślady metali ciężkich oraz nikotyna". Woyciechowski o wynikach poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego
Biskup Wodarczyk podkreślił, że przez formację Ruchu Światło-Życie przeszło około dwóch milionów osób, ksiądz Blachnicki "był prekursorem ewangelizacji". Zwracał uwagę, że odnowa Kościoła dokonuje się przez osobiste nawrócenie.
Posłuchaj
- Mówił często, że jeżeli chcesz, by ten Kościół był lepszy, dojrzalszy, bardziej owocny, służebny, zacznij od siebie, od tego, co sam możesz zrobić, nie koncentruj się na ludzkich niedoskonałościach, słabościach - wyjaśniał postulator w procesie księdza Blachnickiego.
- Historyk: władze PRL nie zgadzały się na pokazywanie ich działań przeciwko Kościołowi
- Opozycjonista z czasów PRL o likwidacji pionu śledczego IPN: najważniejsze sprawy nie zostały dotąd wyjaśnione
W 1995 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza Franciszka Blachnickiego. W 2015 roku papież Franciszek wydał dekret o heroiczności cnót. Do beatyfikacji potrzebny jest cud uzdrowienia za przyczyną księdza Blachnickiego.
Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki urodził się w 1921 roku w Rybniku. Oczekując na wykonanie wyroku za działalność konspiracyjną przeciw Rzeszy Niemieckiej w celi śmierci 17 czerwca 1942 roku przeżył nawrócenie. Po wojnie został kapłanem. Stworzył własną koncepcję służby liturgicznej i Ruch Światło-Życie. Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 roku w niewyjaśnionych okolicznościach.
17 lutego 1994 roku został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, 5 maja 1995 roku otrzymał pośmiertnie Krzyż Oświęcimski.
Powiązany Artykuł
"Mogli bezpośrednio przyczynić się do śmierci ks. Blachnickiego". Derewenda o Gontarczykach
Centralne obchody setnej rocznicy urodzin księdza Blachnickiego w archidiecezji katowickiej odbędą się w Rybniku, mieście narodzin kapłana. O 18.00 metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc będzie przewodniczył mszy świętej w bazylice świętego Antoniego. Liturgia będzie transmitowana przez telewizję TVT oraz na kanale YouTube Bazyliki świętego Antoniego.
Natomiast w czwartek, 25 marca, w Kościele Akademickim w Katowicach, w krypcie katedry Chrystusa Króla o 18.30 zostanie odprawiona msza święta dziękczynna za życie założyciela ruchu oazowego, po której zaplanowano Godzinę Świadectw.
REKLAMA
pg
REKLAMA