X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie zgadzamy się na branie Polaków na zakładników". Premier o zatrzymaniu Andżeliki Borys

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 15:50
- Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie ich na zakładników - powiedział w oświadczeniu po zatrzymaniu Andżeliki Borys premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Adam Guz/KPRM

Prezes Związku Polaków na Białorusi, została w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej". Za taką władze uznały tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. Do zatrzymania Andżeliki Borys doszło we wtorek.

Czytaj więcej
białoruś 1200 shutter.jpg
Protesty na Białorusi. Polska inicjuje mechanizm dokumentowania przypadków łamania praw człowieka

Do sprawy odniósł się premier Morawiecki wyrażając "bardzo zdecydowany sprzeciw" w związku z tym wydarzeniem. - Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie tego typu właściwie zakładników, tak można powiedzieć o tego typu działaniu, które władze białoruskie stosują na coraz szerszą skalę. Jest to działanie absolutnie niezgodne z jakimikolwiek standardami międzynarodowymi - podkreślił.

Posłuchaj
00:26 10979298_1.mp3 Mateusz Morawiecki: wyrażam zdecydowany sprzeciw w związku z zatrzymaniem Andżeliki Borys (IAR)

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z tym będzie o sprawie rozmawiał podczas rozpoczynającego się w czwartek posiedzenia Rady Europejskiej.

Jak dodał dzisiaj powinniśmy pomiędzy narodami polskim i białoruskim budować mosty a nie mury. - I nie szukać kozła ofiarnego, tak jak to się dzieje w przypadku aktualnych władz białoruskich, które robią wszystko żeby niszczyć dobre relacje pomiędzy Polakami a Białorusinami. Nie udaje się to im, dlatego zaostrzają jeszcze bardziej swoje metody - ocenił.

"Będziemy ujmować się za Polakami"

Podczas swojego oświadczenia szef rządu podkreślił, że "wszyscy Białorusini, którzy żyją w Polsce, mogą cieszyć się normalnym, spokojnym i godnym życiem i żądamy tego samego od Białorusi". - Żeby Polacy, którzy są tam, mieszkają na ziemi białoruskiej od wieków, zbogacają kulturę białoruską, ale którzy jednocześnie chcą pielęgnować polskość jako część państwa białoruskiego również, ale polskość, która jest tam zakorzeniona, żeby mogli kontynuować swoje działania na polu edukacji, kultury i różnego rodzaju towarzyskich, wydarzeń kulturalnych - dodał.

Posłuchaj
00:32 10979313_1.mp3 Premier o Polakach na Białorusi (IAR)

Mateusz Morawiecki przypomniał, że we wtorek został wezwany do MSZ charge d'affaires Białorusi i został mu przekazany zdecydowany protest ze strony polskiej. - Podobnie wczoraj do Grodna pojechał na spotkanie z lokalnymi władzami już celem wyjaśnień, co dzieje się z panią prezes Andżeliką Borys nasz konsul w Grodnie - poinformował szef rządu.

Czytaj więcej
andżelika borys free 1200.jpg
"W nowej Białorusi znajdzie się miejsce dla wszystkich". Cichanouska o aresztowaniu Andżeliki Borys

- Chcemy w spokoju, w przyjaźni budować jak najlepsze relacje między Polską a Białorusią, między narodem polskim i narodem białoruskim - mówił premier. - Każdy Polak, również mieszkający na Białorusi, może liczyć na pomoc Polski - dodał.

- Apelujemy do władz białoruskich, a żeby przestały szykanować Polaków, żeby przestały traktować Polaków jak zakładników. W sprawie polskiej będziemy za Polaków we wszystkich możliwych miejscach za Polakami się ujmować, będziemy przypominać o losie Polaków i raz jeszcze wzywam władze białoruskie do tego, aby w spokoju rozwiązywać swoje wewnętrzne problemy bez brania zakładników, bo tak rozumiem ostatni atak na społeczność polską mieszkającą na Białorusi - mówił Mateusz Morawiecki.

jp

Czytaj także

Areszt dla Andżeliki Borys. Szef MSZ: działania nieakceptowalne i sprzeczne z międzynarodowymi standardami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 15:17
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau napisał w mediach społecznościowych, że zatrzymanie i skazanie przez białoruskie służby Andżeliki Borys to działania nieakceptowalne i sprzeczne z międzynarodowymi standardami.
rozwiń zwiń