Rzecznik Episkopatu przypomina: pokarmy na stół wielkanocny można pobłogosławić w domu
Jeśli nie mamy możliwości pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny w kościele, możemy to zrobić w domu - przypomina ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu. Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów, jednak z powodu epidemii w tym roku nie wszędzie jest to możliwe.
2021-04-03, 08:22
Ksiądz Gęsia wskazał, że błogosławieństwo pokarmów powinno się odbyć przed śniadaniem wielkanocnym.
Może je uczynić ojciec, jako głowa rodziny, albo ktoś z członków rodziny, odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów.
Posłuchaj
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku
Decyzje parafii ws. święcenia pokarmów
Decyzję o tym, czy w kościele odbędzie się tradycyjnie święcenie pokarmów, każda parafia podejmuje indywidualnie. Niektóre parafie rezygnują z tego zwyczaju i zachęcają wiernych do błogosławienia pokarmu w domu.
Inne organizują święcenie pokarmów na zewnątrz kościoła, tak aby zachować reżim sanitarny.
Tekst Błogosławieństwa pokarmów
Istnieje specjalne błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego:
REKLAMA
Ojciec rodziny lub jeden z jej członków najpierw zapala ustawioną na stole świecę i mówi:
- Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
- Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Ktoś z rodziny odczytuje wybrany tekst Pisma Świętego:
REKLAMA
1 Tes 5, 16-18:
- Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33:
- Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
"Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane".
REKLAMA
Po odczytaniu tekstu, prowadzący modlitwę mówi:
- Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy:
REKLAMA
Amen
Po posiłku prowadzący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
Prowadzący:
REKLAMA
- Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy:
Amen.
ms
REKLAMA
REKLAMA