"Zostali zamordowani dlatego, że byli Polakami". Szef MON o zbrodni katyńskiej
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oddał hołd Polakom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje w 1940 roku przed NKWD. 13 kwietnia mija 81 lat od dnia, gdy sowieci rozpoczęli systematyczne i masowe egzekucje na polskich oficerach, funkcjonariuszach oraz inteligencji.
2021-04-13, 09:39
Szef MON rano odwiedził Muzeum Katyńskie w Warszawie. Przy jednej z tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej zapalił znicz i złożył wieniec.
- Katyń to symbol bezprzykładnej zbrodni, trzeba o tym pamiętać - powiedział Mariusz Błaszczak i zaznaczył, że nasze pokolenie jest zobowiązane do upowszechniania wiedzy o Katyniu i ludobójstwie, jakie się tam dokonało.
Posłuchaj
Minister obrony narodowej dodał, że prawda o Katyniu powinna być powtarzana ze zdwojoną siłą w sytuacji, gdy współczesna Rosja nie ukrywa swoich imperialistycznych zapędów, a władze w Moskwie zacierają ślady współpracy ZSRR z hitlerowskimi Niemcami.
Powiązany Artykuł
Prezydent o Zbrodni Katyńskiej: jej ofiary pozostawiły nam testament niezłomnego patriotyzmu
Według szefa MON, trzeba głośno mówić o tym, że Polska w 1939 roku "została rozebrana" przez sowiecką Rosję i Niemcy, ze okupanci okrutnie traktowali Polaków, czego przykładem z jednej strony jest Katyń właśnie, a z drugiej Palmiry.
REKLAMA
Posłuchaj
81 lat temu funkcjonariusze sowieckiego NKWD zamordowali strzałem w tył głowy ponad 22 tysiące Polaków. Byli to jeńcy wojenni, którzy trafili do niewoli we wrześniu 1939 roku.
- Polscy dyplomaci w Japonii ratowali Żydów. Ocalili życie ponad tysiąca osób
- Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
- 71 rocznica zbrodni katyńskiej – stan wiedzy po latach
Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali oficjalnie 13 kwietnia 1943 roku. Przez wiele lat władze Związku Sowieckiego odpowiedzialnością za mord na Polakach, obarczały III Rzeszę Niemiecką.
13 kwietnia to symboliczna data zbrodni, kwalifikowanej jako ludobójstwo i zbrodnia przeciwko ludzkości. Tego dnia obchodzony jest w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został uchwalony 14 listopada 2007 roku w celu uczczenia ofiar sowieckiego mordu, w którym zginęli oficerowie wojska polskiego, policjanci, pracownicy administracji publicznej, urzędnicy, naukowcy, prawnicy, lekarze.
REKLAMA
bf
REKLAMA