more_horiz
Wiadomości

Nowe samoloty dla wojska. Wiceszef MON: będą o wiele lepsze niż te, którymi dziś dysponujemy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 20:02
- Amerykańskie samoloty transportowe Herkules C-130H, które pozyskamy, będą bez wątpienia o wiele lepsze niż te, którymi dysponujemy dziś - zapewnił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Samolot C-130H. Zdjęcie ilustracyjne.
Samolot C-130H. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: MON

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował wcześniej w środę, że Polska podpisała umowę na pozyskanie pięciu samolotów C-130H z nadwyżek sił zbrojnych USA.

C130 Hercules.jpg
Nowe samoloty dla wojska. Szef MON: pierwsze C-130H dotrą jeszcze w tym roku

Skurkiewicz został zapytany w Polskim Radiu 24, czy samoloty wycofane ze służby w USA, które trafią do Polski, "to są wraki, czy jeszcze do czegoś się nadają?".

- Herkulesy klasy C-130H będą bez wątpienia o wiele lepsze niż te, którymi dysponujemy dziś - zapewnił wiceszef MON. Dodał, że samoloty transportowe obecnie używane przez polskie wojsko są "bardzo mocno wysłużone".

Czytaj także:

Dopytywany o rocznik wyprodukowania tych samolotów, które mamy pozyskać (według doniesień medialnych to 1985 r.), Skurkiewicz odpowiedział: "nie dyskredytowałbym tego zakupu, bo w tej kategorii statków powietrznych, samolot 30-, czy 35-letni, to naprawdę nie jest stary samolot. Proszę zauważyć - bombowce strategiczne USA, które pojawiają się od czasu do czasu również nad Polską, to nie są statki powietrzne pierwszej nowości, a wyśmienicie realizują swoje zadania operacyjne".

Mówiąc o samolotach, które Polska ma pozyskać, Skurkiewicz podkreślił, że "to są bardzo przyzwoite maszyny i cieszymy się z tego, że zasilą flotę polskich sił powietrznych".

Samoloty, których dotyczy najnowsza umowa, trafią do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Jak informował Błaszczak, przylotu pierwszej maszyny spodziewamy się jeszcze w tym roku.

Obecnie na wyposażeniu 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu jest pięć samolotów C-130E Hercules.

itom

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem