X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Gdy szczepionki będą łatwo dostępne, każdy będzie mógł je wybrać według przekonań". Dworczyk o stanowisku KEP

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 09:15
- W stanowisku KEP kluczowe jest sformułowanie, że mimo zastrzeżeń wierni mogą korzystać z tych szczepionek. Z czasem zapewne będą one łatwo dostępne i wtedy każdy będzie mógł dokonywać ich wyboru według własnego uznania i przekonań - mówił w czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Twitter/@PremierRP

Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych zaprezentował w środę stanowisko, w którym stwierdzono, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż korzysta się w niej z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. W stanowisku zaznaczono jednak, że pomimo zastrzeżeń ze szczepionek tych mogą korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki.

Ey7T77kWYAAWdkc 1200.jpg
"Materiał biologiczny pobrany od abortowanych płodów". Episkopat o szczepionkach Johnson&Johnson i AstraZeneki

Dworczyk, odnosząc się na antenie TVN24 do stanowiska KEP wyraził opinię, że kluczowe jest sformułowanie, że mimo zastrzeżeń wierni mogą korzystać z tych szczepionek. - Dzisiaj jest taka sytuacja, że ze względu na ich utrudniony dostęp, bo cały czas tych szczepionek nam brakuje, tak jak w całej Europie i na świecie, nie mamy możliwości wyboru konkretnej szczepionki - mówił.

Wybór według przekonań

- Z czasem zapewne to się zmieni i wtedy każdy będzie mógł dokonywać wyboru według własnego uznania, własnych przekonań - dodał.

Dworczyk pytany o ocenę programu szczepień, którym kieruje stwierdził, że udało się stworzyć sprawnie działający system szczepień. - Uważam, że w warunkach, w których jesteśmy, udało się nam stworzyć sprawnie działający system. Z naszych rozwiązań korzystają również inne kraje - na przykład nasi sąsiedzi na Zachodzie - i mam nadzieję, że uda nam się utrzymać dobre tempo i dobre wyniki do końca procesu szczepień - powiedział.

Odnosząc się z kolei do przebiegu procesu szczepień w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE, Dworczyk stwierdził, że "jesteśmy w okolicach unijnej średniej".

Minister był też pytany o termin uwolnienia zapisów na szczepienia i czy jest to perspektywa miesiąca czy dłuższego czasu. Stwierdził, że widać to "gdzieś na horyzoncie", natomiast nie nastąpi to w tym miesiącu. - Dokładnej daty dziś podać nie można - zaznaczył, wskazując na brak pewności terminów dostaw i ich wielkości.

Czytaj także:

- Warto mówić o konkretnych terminach i datach kiedy ma się pewność, że będzie można zrealizować te obietnice, a my dzisiaj po prostu jeszcze takiej pewności nie posiadamy - tłumaczył Dworczyk.

pg

Czytaj także

Do Polski trafi około 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson. Prezes RARS podał termin dostawy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 20:52
- Do Polski trafi w środę rano około 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson - potwierdził prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Możemy mieć wkrótce problem". Dr Szułdrzyński ostrzega przed południowoafrykańską odmianą koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 12:40
- Obecnie mamy pojedyncze przypadki zachorowań na południowoafrykańską odmianę koronawirusa, ale jeśli nie powstrzymamy chęci wyjazdów na Zanzibar, możemy i my mieć z tą odmianą problem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Konstanty Szułdrzyński ze szpitala MSWiA, członek Rady Medycznej przy Premierze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stawką procesu szczepień jest życie". CIR odpowiedziało na stanowisko KEP

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 14:36
Centrum Informacyjne Rządu na profilu SzczepimySię na Twiterze napisało, że "stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych". W ten sposób odpowiedziało na wpis Konferencji Episkopatu Polski ze stanowiskiem przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP do spraw Bioetycznych w sprawie szczepionek AstraZeneki i Johnson&Johnson przeciw COVID-19.
rozwiń zwiń