Prof. Włodzimierz Gut: nic nie wskazuje na to, że w kolejnych dniach czeka nas spadek zachorowań
- Nic nie wskazuje, że będzie w kolejnych dniach będzie spadek zachorowań. Raczej chyba stabilizacja, co nie jest wcale dobrą wiadomością - powiedział prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP. Według niego, dobrą wiadomością byłoby, gdyby cały tydzień, dzień po dniu spadała liczba zakażeń.
2021-04-15, 11:45
W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało informację o 21 130 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarły 682 osoby. Tydzień temu w czwartek resort donosił o 27 887 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło wówczas 954 chorych. Z kolei dwa tygodnie temu resort informował o 35 251 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i o 621 zgonach.
Powiązany Artykuł
Ponad 21 tys. zakażeń koronawirusem, zmarły 682 osoby. Nowe dane resortu zdrowia
Wirusolog prof. Włodzimierz Gut pytany przez PAP, czy jeśli chodzi o liczbę zakażeń minęliśmy szczyt zachorowań powiedział: "Sytuacja raczej się stabilizuje, porównując z wczorajszym dniem, ale to jest dużo za wysoki poziom. Na poziomie 20 tys. stabilizacja nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Ocenił, że osoby w średnim wieku często zachowują się "dość ryzykownie" i w ten sposób dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa.
Wysoka liczba zgonów
Powiązany Artykuł
"Gdy szczepionki będą łatwo dostępne, każdy będzie mógł je wybrać według przekonań". Dworczyk o stanowisku KEP
Prof. Gut zwrócił uwagę na wysoką liczbę zgonów. - To sugeruje, że naprawdę ludzie liczą na to, że wykpią się i przejdą chorobę bez kontaktu z lekarzem. Ewentualnie kontakt z lekarzem jest taki, że lekarz nie jest w stanie postawić właściwej diagnozy czy skierować na właściwe badania - podkreślił. Jak dodał, w konsekwencji cześć z pacjentów nie ma właściwego rozpoznania i nadal może roznosić wirusa.
REKLAMA
Ekspert pytany, czy wysoka liczba zgonów może być spowodowana przeciążeniem służby zdrowia, zaprzeczył. - Nie, zarówno obłożenie w szpitalach, jak i ilość wykorzystanych respiratorów jeszcze zapewniają pewien poziom stabilności. Gdyby zaczęło rosnąć, byłoby nieszczęście - ocenił.
- Joanna Senyszyn: posłowie powinni pokazywać, że przestrzeganie obostrzeń jest ważne
- Amantadyna lekiem na COVID-19? Prezydent: czekamy na wyniki badań klinicznych
- Dworczyk: w tym tygodniu, podobnie jak w ubiegłym, wykonamy milion szczepień
Stablizacja
Powiązany Artykuł
"Stawką procesu szczepień jest życie". CIR odpowiedziało na stanowisko KEP
W szpitalach przebywa 33 253 chorych z COVID-19, czyli o 653 mniej niż w środę. Do respiratorów podłączono 3 443 pacjentów, czyli od środy zwolniło się 14 urządzeń – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.
Prof. Gut uważa, że te ostatnie dni są pewniejszym miernikiem sytuacji epidemicznej od minionych. - Nic nie wskazuje, że będzie w kolejnych dniach będzie spadek zachorowań. Raczej chyba stabilizacja, co nie jest wcale dobrą wiadomością - dodał.
REKLAMA
Według niego, dobrą wiadomością byłoby, gdyby cały tydzień, dzień po dniu spadała liczba zakażeń. Jednak ciągle należy przestrzegać obostrzeń - m.in. nosić maseczek w komunikacji miejskiej. Dodał, że w przypadku potwierdzonych 20 tys. zakażeń dziennie szanse na kontakt z osobą zarażoną są wysokie.
jbt
REKLAMA