"Noszenie maseczek na świeżym powietrzu nadal obowiązuje". Rzecznik MZ przypomina o zasadach
Jak zaznaczył w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz noszenie maseczek na świeżym powietrzu "nadal obowiązuje". Dodał, że wraz z postępującymi szczepieniami przeciwko COVID-19 będą możliwe luzowania w zakresie maseczek, ale dziś jest za wcześnie, by o tym mówić.
2021-04-16, 12:42
Andrusiewicz pytany był na piątkowej konferencji prasowej o to, co dalej z obowiązkiem noszenia maseczek na świeżym powietrzu. - Maseczki na świeżym powietrzu nas obowiązują. Pamiętajmy, że na świeżym powietrzu nie znajdujemy się sami. Niejednokrotnie znajdujemy się w towarzystwie innych osób, niejednokrotnie rozmawiamy. Ta emisja wirusa jest nadal duża - odpowiedział rzecznik resortu zdrowia.
Posłuchaj
Na uwagę, że minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że idziemy w kierunku zdjęcia tych maseczek na terenie otwartym Andrusiewicz odparł: "Ale minister nie powiedział, że zdejmujemy już maseczki". - Idziemy w tym kierunku. Jeżeli wyszczepimy polskie społeczeństwo, to możemy mówić o tym, że wraz z postępującymi szczepieniami będą również możliwe luzowania w zakresie maseczek. Na dziś jeszcze o tym za wcześnie mówić - powiedział rzecznik MZ.
Reakcja na szczepionki AstraZeneca
Powiązany Artykuł
"Gdy szczepionki będą łatwo dostępne, każdy będzie mógł je wybrać według przekonań". Dworczyk o stanowisku KEP
Andrusiewicz pytany był też, czy po wypowiedzi Episkopatu Polski zmniejszyło się zainteresowanie szczepieniami preparatem AstraZeneca. - Na dzień dzisiejszy po tej konferencji Episkopatu Polski nie zmniejszyło się zainteresowanie szczepionkami AstraZeneca - odpowiedział rzecznik resortu zdrowia. Przypomniał, że szczepionka każdej firmy ratuje życie i zdrowia. - To jest dla nas w tej chwili najważniejsze - zaznaczył Andrusiewicz.
REKLAMA
- W Polsce wykonano już 7 mln szczepień. Premier: w II kwartale chcemy przyspieszyć
- "Być może trzeba będzie powtórzyć szczepienie". Wiceminister zdrowia ostrzega przed mutacjami koronawirusa
- Do Polski trafi milion dodatkowych szczepionek Pfizera. Szef KPRM: to dzięki zaangażowaniu szeregu polityków
Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych zaprezentował w środę stanowisko, w którym stwierdzono, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż korzysta się w niej z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. W stanowisku zaznaczono jednak, że pomimo zastrzeżeń ze szczepionek tych mogą korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki.
Powiązany Artykuł
Grzegorz Cessak: Europejska Agencja Leków nie wprowadza restrykcji wobec szczepionek Johnson&Johnson
Rzecznika resortu zdrowia zapytano też na konferencji, czy są plany szczepienia młodzieży, dzieci np. od 12. roku życia. - Na dzień dzisiejszy nie ma tutaj żadnych rekomendacji między innymi ze strony Europejskiej Agencji Leków. Nadal ta charakterystyka produktu leczniczego dla nas w Europie pozostaje taka sama - odpowiedział rzecznik MZ.
pg
REKLAMA
REKLAMA