"Wielki świadek Polski, jej tradycji, tragedii, ambicji". Abp Jędraszewski wspomina Lecha Kaczyńskiego
Wielki świadek Polski, jej tradycji, jej tragedii (...), jej najpiękniejszych ambicji tak głęboko wpisanych w DNA naszego narodu – mówił o Lechu Kaczyńskim metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w niedzielę, w 11. rocznicę pogrzebu prezydenta RP i jego żony Marii.
2021-04-18, 21:30
W niedzielę w katedrze wawelskiej w Krakowie odbyła się msza w 11. rocznicę pogrzebu Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. W uroczystości, oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, wzięli udział szefowie resortów, władze regionu i parlamentarzyści.
Powiązany Artykuł

Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich. Wydarzenie, które połączyło Polaków
Homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
- "Jeden z najwybitniejszych mężów stanu w wolnej Polsce". Janusz Śniadek o Lechu Kaczyńskim
- "Gdy nam o tym powiedziano, nie uwierzyłam". Joanna Lichocka wspomina katastrofę smoleńską
REKLAMA
- Wielki świadek Polski, jej tradycji, jej tragedii. Udawał się przecież z całym swoim otoczeniem do Katynia, by uczcić rocznicę mordu dokonanego na naszych oficerach, jeńcach wojennych z 1940 r. Był świadkiem także najpiękniejszy ambicji tak głęboko wpisanych w DNA naszego narodu – mówił metropolita o Lechu Kaczyńskim.
Powiązany Artykuł

"Był politycznym wizjonerem, wyprzedzał swoją epokę". Jacek Sasin wspomina śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Jak dodał, Wawel jest "miejscem świętych rzeczy, a przede wszystkim wspaniałych córek i synów naszej ojczyzny". W ocenie arcybiskupa prezydent Lech Kaczyński "stał się integralną częścią tych wielkich świadków Polski i tego wszystkiego, co najbardziej znakomite i z czego możemy być dumni – choć wiemy, jak wielką cenę nieraz przyszło zapłacić im za dawane przez nich świadectwo chrześcijaństwu i Polsce".
Według Jędraszewskiego lata, które minęły, utwierdzają nas w przekonaniu, że Lechowi Kaczyńskiemu przynależy się miejsce na Wawelu.
REKLAMA
Konieczność świadectwa
Powiązany Artykuł

Symbolika katastrofy smoleńskiej. Prof. Grochmalski: w Polsce nie ma miejsca na "letnią wodę"
Zdaniem metropolity, prezydenta Kaczyńskiego należy próbować rozumieć także poprzez to, co prawie 20 lat przed katastrofą smoleńską przekazywał nam Jan Paweł II w Polsce.
Papież mówił o – jak wymieniał arcybiskup - konieczności świadectwa, o autentycznym humanizmie opartym na Bogu, o patriotyzmie, o konieczności protestu wobec krzywd i zła, o konieczności ekspiacji własną pracą i cierpieniem "by Polska była Polską".
Osiągnięcie i wyzwanie
W homilii Jędraszewski mówił też m.in. o trudnej historii Warszawy i przywoływał słowa prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, który określił to miasto "męczeńskim sanktuarium narodu".
Powiązany Artykuł

Prezydent Lech Kaczyński: "Warto być Polakiem" [ZOBACZ WIDEO]
- Poprzez ostatnie lata i dziesięciolecia społeczeństwo zmagało się o swą suwerenną podmiotowość. Od niedawna walka ta zdaje się być zakończona. I oto wszyscy czujemy, po długim okresie podmiotowości ograniczonej poprzez system totalitarny, że ta suwerenna podmiotowość jest nie tylko osiągnięciem, ale jest także nowym wyzwaniem - powiedział arcybiskup.
Wyzwaniem – jak wymieniał – jest określenie siebie, bycie sobą, narodem i wspólnotą. - To wyzwanie na różne sposoby jest zaadresowane do ludzkiej woli: do woli każdego i wszystkich – mówił metropolita.
Egzamin z człowieczeństwa
W jego ocenie zdajemy egzamin z człowieczeństwa, z chrześcijaństwa, z polskości, z europejskości.
- Egzamin w przeszłości był trudny. Zdawaliśmy go, a wynik ogólny niósł nam uznanie. Potwierdziliśmy się. Jednakże w tym miejscu nie można się zatrzymać. Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale, stale zdobywać. Zdobywa się ją, czyniąc z niej dobry użytek – czyniąc użytek w prawdzie, bo tylko "prawda czyni wolnymi" ludzi i ludzkie wspólnoty, społeczeństwa i narody. Tak uczy Chrystus – podkreślił Jędraszewski.
REKLAMA
fc
REKLAMA