X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kasacja Prokuratora Generalnego. Chodzi o odmowę zadośćuczynienia represjonowanemu w latach 80.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 07:00
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Okręgowego w Koninie z 2009 roku, w którym odmówiono zadośćuczynienia represjonowanemu w latach 80.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Łukasz Siekierski/ Shutterstock

Henryk B. został zatrzymany 25 października 1982 roku i następnie został tymczasowo aresztowany na podstawie postanowienia prokuratora Prokuratury Rejonowej w Koninie. Zarzucono mu popełnienie przestępstwa z 2 i 3 dekretu z 12 grudnia 1982 roku o stanie wojennym, polegającego na rozpowszechnianiu wspólnie i w porozumieniu z inną sobą, na terenie zakładu pracy, nielegalnych wydawnictw niepodległościowych, uznawanych przez ówczesne władze za wrogie, fałszywe i mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy. Areszt został uchylony 11 stycznia 1983 roku, a wyrokiem z 28 kwietnia 1983 roku sąd umorzył postępowanie wobec mężczyzny z powodu znikomego stopnia społecznego niebezpieczeństwa. W wyniku rozpoznania rewizji nadzwyczajnej, wniesionej na korzyść mężczyzny przez Naczelnego Prokuratora Wojskowego, Sąd Najwyższy zmienił zaskarżony wyrok i uniewinnił Henryka B.

Walka o zadośćuczynienie

pap pałac prezydencki 1200.jpg
"Reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być kontynuowana". Prezydent powołał zespół ds. sędziów pokoju

Represjonowany mężczyzna dochodził przed Sądem Okręgowym w Koninie kwoty 16 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdy poniesione w związku z niesłusznym zatrzymaniem i aresztowaniem. Wyrokiem z 1 czerwca 2009 roku sąd żądanie oddalił. Odmawiając uwzględnienia wniosku, sąd stwierdził, że wobec mężczyzny nie zachodziły podstawy do unieważnienia wyroku z 28 kwietnia 1983 roku na podstawie ustawy z 23 lutego 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (zwanej też "ustawą lutową"), gdyż został już wcześniej uniewinniony przez Sąd Najwyższy.

Wskazał również, że nie był on internowany w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Zdaniem sądu przyznania zadośćuczynienia nie uzasadniają również względy słuszności. Orzeczenie nie zostało zaskarżone przez żaden uprawniony podmiot i uprawomocniło się w pierwszej instancji 15 lipca 2009 roku.

Kasacja wadliwego wyroku

sąd najwyższy free shutt 1200 .jpg
Izba Dyscyplinarna SN nie uchyliła immunitetu sędziemu, który orzekał ws. Marca'68

Prokurator Generalny nie zgodził się z rozstrzygnięciem Sądu Okręgowego w Koninie, wskazując, że wyrok jest wadliwy, gdyż zapadł z rażącym naruszeniem przepisów prawa. Jak zauważył, nie budzi wątpliwości, że wnioskujący o zadośćuczynienie represjonowany mężczyzna został zatrzymany i tymczasowo aresztowany w związku z działalnością na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Nie uzyskał również żadnego odszkodowania ani zadośćuczynienia w związku z tą działalnością. Został też uniewinniony w wyniku wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia.

Jak podniesiono w kasacji, nie sposób zatem doszukać się racjonalnych argumentów, które uzasadniałyby wyeliminowanie z kręgu osób uprawnionych do otrzymania rekompensaty na podstawie ustawy lutowej, tych niesłusznie represjonowanych, którzy zostali uniewinnieni, lub wobec których umorzono postępowanie, w efekcie rozpoznania nadzwyczajnych środków zaskarżenia, zanim przepisy tej ustawy zaczęły obowiązywać.

Czytaj także:

Zdaniem prokuratora generalnego na podstawie ustawy 23 lutego 1991 roku możliwe jest uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia, jeżeli w okresie od 1 stycznia 1944 roku do 31 grudnia 1989 roku zapadło orzeczenie - niezależnie od tego, w jakim trybie je wydano: zwykłym czy w wyniku wniesienia nadzwyczajnych środków zaskarżenia - o uniewinnieniu lub umorzeniu postępowania z wymienionych wyżej powodów, a zarzucany czyn był związany z działalnością na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, zastosowano zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie i nie zapadało wcześniej prawomocne orzeczenie o zasądzeniu odszkodowania i zadośćuczynienia.

W świetle tego zawarto w kasacji stanowisko, że wydając kwestionowane rozstrzygnięcie, Sąd Okręgowy w Koninie rażąco naruszył przepisy ustawy lutowej, błędnie przyjmując, że uniewinnienie wnioskodawcy wskutek wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia, czyli rewizji nadzwyczajnej, wyłącza możliwość zasądzenia zadośćuczynienia w trybie tej ustawy. Prokurator Generalny wniósł o uchylenie wyroku w zaskarżonej części i przekazanie sprawy o ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Koninie.

st

Czytaj także

Chora kobieta niezdolna do zapłaty kredytu i występowania przed sądem. Jest skarga nadzwyczajna

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 09:25
Prokurator generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie prawomocnego wyroku z 2017 roku w sprawie zasądzenia zapłaty ponad 70 tysięcy złotych od kobiety niezdolnej do samodzielnego reprezentowania swoich interesów przed sądem z powodu choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa odszkodowania za internowanie w stanie wojennym. Jest wyrok Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 09:33
Po skardze nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego, Sąd Najwyższy uchylił wyrok poznańskiego wymiaru sprawiedliwości, który przyznał 20 tys. zł zadośćuczynienia mężczyźnie internowanemu w stanie wojennym na siedem miesięcy za działalność antykomunistyczną.
rozwiń zwiń