Energia atomowa zastąpi w Polsce węgiel? Prezydent: w najbliższych latach to jedyne rozwiązanie
- Źródłem stabilnych dostaw energii elektrycznej, które są nam niezbędne, jest energia atomowa - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do możliwości zastępowania w Polsce energii pochodzącej z węgla. Wskazał też na konieczność korzystania z gazu, bardziej sprzyjającego ochronie klimatu niż ma to miejsce w przypadku węgla.
2021-04-23, 13:32
Prezydent przyznał, że w Polsce energii elektrycznej pochodzącej z OZE wciąż jest mało. Podkreślił, że jeżeli mamy rzeczywiście odchodzić od węgla, czego się od nas oczekuje, musimy w jakiś sposób tę energię zastąpić.
- W najbliższych latach jedynym rozwiązaniem jest energia atomowa - stwierdził Andrzej Duda.
Powiązany Artykuł
Prezydent: nie zadeklarowałbym, że osiągniemy neutralność klimatyczną szybciej niż UE
Jak mówił, to źródło stabilnych, pewnych dostaw energii elektrycznej, które są nam - 38-milionowemu społeczeństwu, krajowi o ponad 312 tys. km kw. - niezbędne.
- Rozwijający się przemysł, rozwijająca się gospodarka, w najbliższych latach będzie miała najprawdopodobniej coraz większy pobór mocy - wskazał.
REKLAMA
Przypomniał, że Polska podjęła już działania w tym zakresie.
- Porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi jednoznacznie prowadzi nas w tym kierunku, aby program budowy w Polsce energetyki atomowej zrealizować i w ten sposób w najistotniejszym stopniu zastąpić to, z czego będziemy musieli zrezygnować, czyli energię węglową - powiedział.
Zdaniem Andrzeja Dudy do tego czasu jedynym rozwiązaniem jest korzystanie z energii gazowej.
- Uważam za słuszną decyzję, że elektrownia w Ostrołęce została przekształcona z pierwotnego pomysłu stworzenia tam elektrowni węglowej na elektrownię gazową - mówił. Dodał, że bardzo dobrze, iż w ten sam sposób modernizowana jest obecnie elektrownia Dolna Odra. "I będą kolejne" - stwierdził.
REKLAMA
- Prezydent: energetyka odnawialna jest niestabilna, alternatywą jest atom
- Prezydent: najpierw równowaga emisyjna, neutralność klimatyczna później
Prezydent wskazał także na gazoport w Świnoujściu. "Rozbudowujemy go w tej chwili do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie. Będziemy prawdopodobnie stawiali gazoport w porcie gdańskim, budujemy gazociąg z szelfu norweskiego przez Danię, przez Baltic Pipe, do Polski" - przypomniał.
- Chcemy mieć pełną dywersyfikację dostaw i większe możliwości korzystania z gazu - mówił.
Wskazał, że to da nam również możliwość korzystania z gazu do celów energetycznych - "gazu, który jest bardziej sprzyjający ochronie klimatu, niż ma to miejsce w przypadku węgla".
REKLAMA
REKLAMA