"Kościół zawsze będzie stał na straży dobra i prawdy". Bp Kamiński wspomina słowa kard. Wyszyńskiego

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w homilii podczas mszy w niedzielę Dobrego Pasterza w katedrze gnieźnieńskiej, podkreślał, że "każdy z nas powinien być dobrym pasterzem". Msza święta odpustowa została odprawiona ku czci świętego Wojciecha - biskupa męczennika, głównego patrona Polski.

2021-04-25, 15:54

"Kościół zawsze będzie stał na straży dobra i prawdy". Bp Kamiński wspomina słowa kard. Wyszyńskiego
Biskup Romuald Kamiński. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

W Roku Rodziny, hierarcha przywołał słowa Prymasa Wyszyńskiego z kazania odpustowego w uroczystość Św. Wojciecha z 1959 roku, w której mówił, że Kościół zawsze będzie stał na straży dobra i prawdy.

Powiązany Artykuł

Twitter abp Stanisław Gądecki 1200.jpg
Abp Gądecki: potrzebujemy gorliwej modlitwy o nowe powołania

- Kościół broni i przestrzega przed wszelkim bezbożnictwem, które jest straszliwą trucizną i chorobą duszy oraz intelektu człowieka. W dzisiejszej rzeczywistości Polski, Kościół staje odważnie i ostrzega, że nie będziesz zabijał dziecięcia, nie będziesz zabijał Boga żywego w sercach dzieci i młodzieży, dzieci narodu i dzieci Bożych - mówi hierarcha.

Posłuchaj

Jak tłumaczył Biskup Romuald Kamiński w homilii "Kościół broni i przestrzega przed wszelkim bezbożnictwem" (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Biskup Romuald Kamiński przypomniał też, że "Święty Wojciech był obrońcą rodziny". - Święty Wojciech był nie tylko pasterzem diecezji umacniającym chrześcijańskie obyczaje w rodzinach, ale był jednocześnie obrońcą instytucji rodziny. Tak daleko szedł w tej obronie, że nawet wtedy, gdy nieszczęście grzechu miało rozbić rodzinę, to jeszcze bronił (…) małżonków. Był gotów dać dusze swą za nich, aby przypomnieć, że ważniejsza ponad chwilowe słabości małżonków, jest rodzina - podkreśla duszpasterz.

REKLAMA

Posłuchaj

- Święty Wojciech był obrońcą rodziny - powiedział biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

W Bożej przestrzeni nie ma miejsca na zabijanie

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia dodaje, że w Bożej przestrzeni nie ma miejsca na zabijanie człowieka. - Aż trudno sobie wyobrazić i uwierzyć, że w tej Bożej przestrzeni mogły pojawić się i trwają takie rzeczywistości jak: aborcja, eutanazja, pozaustrojowa prokreacja, małżeństwa homoseksualne, filozofia gender i temu podobne.A co my na to? Konieczna jest zdecydowana, stała i cierpliwa wykładnia o Bożym porządku i o wartościach, które nie podlegają zmianom, przedawnieniu czy modzie.- wyjaśnia biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.


Posłuchaj

Hierarcha podkreślił, że w Bożej przestrzeni nie ma miejsca na zabijanie człowieka (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Hierarcha w homilii podkreślił też, że "Kościół stanowczo opiera się wszelkim próbom rozrywania ducha narodowego przez odzieranie go z wartości religijnych".

Tegoroczne obchody ku czci świętego Wojciecha wpisują się również w oczekiwanie na beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

We Mszy świętej odpustowej wzięli udział hierarchowie Episkopatu Polski, między innymi Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki. Święty Wojciech, Patron archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta Gniezna, główny patron Polski, urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej