TK umorzył sprawę pytań prawnych sędziego SN Zaradkiewicza. Dot. powołań sędziów przez "dawną" KRS
Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę dotyczącą powołań sędziów do Sądu Najwyższego na podstawie uchwał poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa oraz uprawnień do pełnienia funkcji I prezesa i prezesów SN przez takich sędziów. Pytania do TK w tej sprawie skierował latem 2019 r. sędzia Kamil Zaradkiewicz.
2021-04-30, 00:10
O zapadłym 27 kwietnia postanowieniu Trybunału umarzającym sprawę poinformowało w czwartek na swej stronie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO, który jeszcze w 2019 r. przystąpił do tej sprawy, otrzymał w czwartek odpis postanowienia TK. Odpis ten również został zamieszczony na stronie internetowej.
Sędzia Zaradkiewicz z Izby Cywilnej SN wystosował te pytania 1 lipca 2019 r. na kanwie rozpatrywanej w jednoosobowym składzie na posiedzeniu niejawnym sprawy "w przedmiocie o usunięcie niezgodności pomiędzy stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym".
Jak zaznaczał, przesłanką wątpliwości uzasadniających pytania była okoliczność, iż we wcześniejszym postępowaniu w tej sprawie zapadł wyrok, w którego wydaniu "brały udział osoby powołane przez Prezydenta RP do pełnienia urzędu na stanowisku sędziów SN, wyłonione przez KRS i przedstawione na podstawie uchwał Rady w okresie jej funkcjonowania w niekonstytucyjnych składach".
Czego dotyczyły pytania?
Pytania sformułowane przez sędziego Zaradkiewicza dotyczyły m.in. tego, czy zgodne z konstytucją są: przepis Kodeksu postępowania cywilnego mówiący m.in. o tym, że SN rozpoznaje skargę kasacyjną w składzie trzech sędziów oraz przepis ustawy o SN mówiący o tym, że "SN orzeka w składzie trzech sędziów, chyba że ustawa stanowi inaczej".
Chodziło o konstytucyjność tych przepisów w sytuacji, gdy sprawa rozpoznawana jest w SN z udziałem osoby powołanej na sędziego SN przez Prezydenta RP na podstawie uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, której skład został ustalony przez przepisy w brzmieniu obowiązującym do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 czerwca 2017 r.
Powiązany Artykuł
Czy TSUE może regulować działalność izby Sądu Najwyższego? Orzeczenie TK odroczone
"Trybunał nie określił skutków rozstrzygnięcia o niekonstytucyjności przepisów"
Trybunał uznał wtedy za niekonstytucyjne m.in. zawarte w ustawie o KRS w ówczesnym brzmieniu odmienne procedury wyboru członków KRS spośród sędziów sądów powszechnych i spośród sędziów innych sądów, tj. SN, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, a także dwie odrębne drogi wyborów członków Rady spośród sędziów sądów powszechnych - dla sędziów sądów apelacyjnych oraz dla sędziów sądów okręgowych i rejonowych. Ponadto za niezgodne z konstytucją TK uznał wtedy indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów.
- Podstawą wątpliwości (...), jest fakt, iż w przeciwieństwie do innych podobnych spraw rozstrzygniętych przez TK, a dotyczących przepisów ustawy o KRS, w orzeczeniu z 20 czerwca 2017 r. Trybunał nie określił skutków rozstrzygnięcia o niekonstytucyjności przepisów określających skład i kadencje Rady w odniesieniu do aktów (uchwał) skutkujących powołaniami na stanowiska sędziów SN - zaznaczał sędzia Zaradkiewicz.
Za umorzeniem tej sprawy opowiadał się w swym stanowisku RPO wskazując, że z uzasadnienia pytań nie wynikają okoliczności, które przemawiałyby za uznaniem, że od odpowiedzi na nie zależy rozstrzygnięcie sprawy, w związku z którą pytania zostały wystosowane. Ponadto Rzecznik zaznaczał, że wyrok TK z czerwca 2017 r. miał znaczenie tylko na przyszłość.
Czytaj także:
- "Konstytucja nadrzędna wobec prawa europejskiego". Ważna decyzja francuskiej Rady Stanu
- Konstytucja Francji nad prawem UE. Dr Zych: standard w każdym państwie Unii, także w Polsce
- Wyższość prawa polskiego nad unijnym. Prof. Gontarski: konstytucja jest prawem najwyższym
Jak wynika z zapadłego we wtorek postanowienia, TK umorzył sprawę w składzie pięciorga sędziów: Andrzeja Zielonackiego, Justyna Piskorskiego oraz Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Michała Warcińskiego.
"Nie można uznać, by przepisy wskazane w treści pytania prawnego mogły znaleźć zastosowanie w sprawie rozpoznawanej przez sąd pytający" - wskazano w uzasadnieniu postanowienia. Dodano w nim, że "udzielenie przez Trybunał odpowiedzi na tak sformułowane pytanie prawne w żaden sposób nie przełoży się na to, jak SN może w zgodzie z obowiązującymi przepisami rozstrzygnąć (...) zawisłą przed nim sprawę".
Nowe przepisy o wyborze sędziów-członków KRS Sejm uchwalił w grudniu 2017 r. Nowelizacja wprowadziła wybór 15 członków KRS - sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Pierwsze posiedzenie KRS wybranej zgodnie z nowymi zasadami odbyło się w końcu kwietnia 2018 r.
ks
REKLAMA
REKLAMA