Kurtyka o retencjonowaniu wody: najlepszymi zbiornikami są te naturalne, biologiczne i środowiskowe
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że mechanizmy naturalne i środowiskowe mogą być najlepszymi magazynami wody. Otwierając dyskusję na temat suszy, podkreślił, że prawie 10 razy więcej wody można retencjonować w zbiornikach bagiennych, niż w tych wybudowanych przez człowieka.
2021-05-06, 13:31
Szef resortu klimatu ocenił, że sztuczne zbiorniki są potrzebne, ale także w środowisku drzemie duży potencjał magazynowania wody. Powiedział, że zbiorniki retencyjne gromadzą około 4 miliardy metrów sześciennych wody.
- Natomiast rolą ministra klimatu i środowiska jest nieustające przypominanie, że to mechanizmy naturalne, biologiczne, środowiskowe mogą być najlepszymi magazynami dla wody - mówił.
Powiązany Artykuł
Anna Kwiecień: tylko program retencyjny może przeciwdziałać suszy
Minister porównał potencjał sztucznych zbiorników z możliwościami przetrzymywania wody w środowisku naturalnym. - Mówimy, że nawet do 35 miliardów metrów sześciennych w Polsce może być retencjonowane w zbiornikach bagiennych, w torfowiskach, czyli ten potencjał tam jest prawie 10 razy większy niż w sztucznych zbiornikach budowanych przez człowieka - wskazał szef resortu klimatu.
REKLAMA
Ponadto, jak zaznaczył, wodę mogą zatrzymywać lasy - ich potencjał to 11 miliardów metrów sześciennych. - Lasy mogą pełnić taką rolę bardzo istotnego gracza, bardzo istotnego partnera w zakresie tego coraz większego retencjonowania, zatrzymywania wody opadowej w Polsce - ocenił Michał Kurtyka.
Cel realizowany zgodnie z naturą
Minister przypomniał, że obecnie zatrzymuje się 6,5 procent tej wody w naszym kraju, a celem jest zwiększenie tej retencji do 15 procent. - Zależy nam na tym, żeby iść w kierunku tego celu w taki sposób, żeby on był jak najbardziej realizowany w zgodzie z naturą - zaznaczył minister.
Powiązany Artykuł
Susza możliwa w Polsce? IMGW: sytuacja hydrologiczna poprawiła się, ale ryzyko nie minęło
Minister Michał Kurtyka zadeklarował, że resort nadal będzie wspierał małą retencję i rolników, którzy budują magazyny wody.
REKLAMA
Dyskusja w resorcie klimatu rozpoczyna debatę o problemie suszy, którą ministerstwo chce przeprowadzić ze środowiskiem naukowym. Biorą w niej udział między innymi eksperci Akademii Sztuki Wojennej.
Nowe miejsce informacji o suszach
Kilka dni temu pełnomocnik ministra klimatu do spraw przeciwdziałania suszy Łukasz Lange przekazał Polskiemu Radiu, że najprawdopodobniej do połowy maja zostanie uruchomiona platforma susza.gov.pl. Na portalu znajdą się informacje dotyczące tego zjawiska w Polsce, działań rządu w tym zakresie oraz wsparcia, które mogą otrzymać mieszkańcy, a także samorządy. Łukasz Lange poinformował również, że powstanie grupa robocza składająca się z naukowców.
REKLAMA
pg
REKLAMA