Pierwszy rzecznik generalny TSUE związany z Iustitią i PO? "Brak bezstronności wobec strony polskiej"
- Pierwszy rzecznik generalny TSUE Maciej Szpunar, który odpowiada za przydzielanie spraw w Trybunale, jest dobrym znajomym prezesa Iustitii sędziego Krystiana Markiewicza - donosi portal wPolityce.pl. Wcześniej, w latach 2010-2013, Szpunar był wiceszefem MSZ w rządzie Donalda Tuska.
2021-05-06, 15:38
Powiązany Artykuł
W przedłożonej w czwartek opinii rzecznik generalny Ewgeni Tanczew stwierdził, że TSUE powinien orzec o sprzeczności polskiego ustawodawstwa dotyczącego systemu dyscyplinarnego sędziów z prawem unijnym. Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. Trybunał może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, ale może wydać też inny wyrok.
Cała sprawa zainicjowana została skargą, którą do TSUE w październiku 2019 r. wniosła Komisja Europejska, tłumacząc to m.in. chęcią ochrony polskich sędziów przed kontrolą polityczną.
Przydziałem spraw w TSUE zajmuje się pierwszy rzecznik generalny TSUE. Na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef MS Sebastian Kaleta zwrócił uwagę, że jest nim Maciej Szpunar, który wcześniej był wiceszefem MSZ w rządzie Donalda Tuska.
Dobry znajomy prezesa
Portal wPolityce.pl napisał w czwartek, że Szpunar to także "dobry znajomy" prezesa stowarzyszenia Iustitia - sędziego Krystiana Markiewicza. Jak dodał, w "kluczowych sprawach przed TSUE dla polskich reform wymiaru sprawiedliwości rzecznikiem generalnym wyznaczanym przez Macieja Szpunara jest Jewgienij Tanczew". "Opinie Tanchewa niemal zawsze są zgodne z linią i uchwałami tego stowarzyszenia, zaś Szpunar udzielał się w periodykach prowadzonych przez "Iustitię" - napisano.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Zdaniem portalu w opiniach wydawanych przez Tanczewa w sprawach polskich związanych z niezależnością sądów i niezawisłością sędziów "brak jest jakiegokolwiek odniesienia do stanowiska RP, co może świadczyć o negatywnym nastawieniu rzecznika i braku jego bezstronności wobec strony polskiej".
"Powyższe powoduje uzasadnioną wątpliwość w zakresie poddania ich analizie, czym rzecznik wykazuje nie tylko stronniczość w polskich sprawach, ale narusza zasady lojalnej współpracy wynikające z prawa unijnego. Jednocześnie podobne rozwiązania stosowane w innych państwach członkowskich, jak chociażby funkcjonowanie ustanowionego na Malcie Komitetu ds. Nominacji Sędziowskich, oceniane są przez innego Rzecznika Generalnego (G. Hogana) z zachowaniem niezależności i obiektywizmu" - powiedziała portalowi osoba "blisko związana z postępowaniami dotyczącymi Polski przed TSUE".
pkur
REKLAMA