Zbigniew Kuźmiuk: zgłaszanie poprawek do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie jest niekonstytucyjne

- Do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie być może będzie wprowadzona preambuła, a nie poprawki - powiedział w niedzielę w TVP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że zgłaszanie poprawek do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie jest niekonstytucyjne.

2021-05-09, 22:20

Zbigniew Kuźmiuk: zgłaszanie poprawek do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie jest niekonstytucyjne

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski i europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk byli pytani w niedzielę w "Gościu Wiadomości" w TVP o losy ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy w Senacie.

Poprawki Senatu

Powiązany Artykuł

WaszczykowskiPR24AK.jpg
"To są pieniądze dla społeczeństwa". Waszczykowski o Funduszu Odbudowy

- Senat myślę, że będzie próbował wprowadzić jakieś poprawki, może będzie jakaś preambuła, bo do ustawy ratyfikacyjnej za wiele nie można tych poprawek wprowadzi  - powiedział Gawkowski.

- Myślę, że to nie będzie długo trwało, jesteśmy po konsultacjach z naszymi senatorami, dwa, trzy tygodnie i ustawa ratyfikacyjna wróci do polskiego parlamentu (Sejmu). Najważniejsze, żeby przyjąć pieniądze z Unii Europejskiej, żeby zaplanować ich dobry kolportaż - dodał.

Przekonywał, że chodzi o to, by pieniądze szybko trafiły do poszkodowanych przez pandemię.

REKLAMA

- To jest dla nas kluczowe dzisiaj, więc na pewno w Senacie prace będą bardzo energiczne, ale i skutkujące dobrymi poprawkami - zaznaczył Gawkowski.

Powiązany Artykuł

Śniadanie w Trójce Screen-1200.jpg
Głosowanie ws. Funduszu Odbudowy. Fogiel: to pierwsza jaskółka normalizacji stosunków w parlamencie

"Platforma brnie dalej"

- Mam nadzieję, że Senat szybko zajmie się tą ustawą i szybko ją uchwali. Słyszymy, że pan marszałek Grodzki chce się głębiej zastanawiać, wprowadzać jakieś poprawki. Doskonale wiemy, że do ustawy ratyfikacyjnej poprawek się nie wprowadza, bo byłyby one zwyczajnie niekonstytucyjne - odpowiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Czytaj także:

- Dziwię się, że Platforma brnie dalej w sytuacji, gdy skompromitowała się w Sejmie, wstrzymując się od głosu. Mam nadzieję, że pójdzie po rozum do głosy i tę ustawę poprze - dodał europoseł.

REKLAMA

Uruchomienie Funduszu Odbudowy

Powiązany Artykuł

forum-szymański 1200.jpg
"Spłacimy tylko umówioną cząstkę zadłużenia". Szymański o Funduszu Odbudowy

We wtorek Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku w sprawie systemu zasobów własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.
W ramach samego Funduszu Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie przekazane KE.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej