X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reforma prawa rodzinnego. Zbigniew Ziobro o alimentach natychmiastowych

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:23
Minister Sprawiedliwości zapowiada reformę prawa rodzinnego. Chodzi między innymi o wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Zbigniew Ziobro powiedział, że dotychczasowy brak regulacji w tym zakresie najbardziej uderza w dzieci, które nie mają comiesięcznego wsparcia finansowego.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Minister sprawiedliwości Zbigniew ZiobroFoto: PAP/Marcin Obara

paczki tauron prezenty free mat prasowe 1200 .jpg
Darmowy e-book i setki ubranek niemowlęcych. Tauron włącza się w Dzień Rodziny

Według projektu alimenty natychmiastowe byłyby orzekane w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia. Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że rodzic ubiegający się o wsparcie, będzie mógł skorzystać z uproszczonego formularza dostępnego w internecie. Ponadto postępowanie dowodowe zostanie sprowadzone do minimum. Oznacza to, że rodzic ubiegający się o alimenty będzie zobowiązany dostarczyć jedynie odpis aktu urodzenia dziecka.

Wysokość przyznanych alimentów będzie zależna od minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby dzieci w rodzinie. Przy jednym dziecku, stawka alimentów natychmiastowych wynosiłaby 21 procent, czyli 588 złotych. Przy dwójce dzieci 19 procent, czyli 532 złote na każde dziecko. Przy trójce 17 procent, czyli 476 złotych na każde dziecko. Przy czwórce 15 procent, czyli 420 złotych na każde dziecko. A przy piątce i większej liczbie dzieci, będzie to 13 procent minimalnego wynagrodzenia, czyli 364 złote na każde dziecko.

Posłuchaj
00:25 11071194_1 (1).mp3 Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o alimentach natychmiastowych (IAR)

 

Minister sprawiedliwości podkreśla jednak, że uzyskanie alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi do domagania się w przyszłości wyższej kwoty alimentów na podstawie dotąd obowiązujących przepisów. - Chodzi wyłącznie o zabezpieczenie finansowe dziecka podczas trwającego procesu i sporu pomiędzy rodzicami - powiedział Zbigniew Ziobro.

nt

Czytaj także

"Chcemy, aby sprawy były załatwiane szybko, przez ludzi wybranych przez obywateli". Kaleta o sędziach pokoju

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 20:20
- Sędzia pokoju to osoba, która wymierza sprawiedliwość na tej podstawie, że działa z wyboru obywateli. Wymierza sprawiedliwość w sprawach prostych, gdzie można postępowania odformalizować w najdalej idący sposób. Tak, żeby te proste sprawy były szybko załatwiane - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Zobacz szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 18:10
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie, więc rodzice będą mogli korzystać z niego do 9 maja – przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rażące naruszenie prawa materialnego". Skarga nadzwyczajna Zbigniewa Ziobro do SN

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 06:40
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z 26 sierpnia 2005 r., uzyskanego w wyniku przestępczych działań grupy oszustów.
rozwiń zwiń