X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kard. Dziwisz: zamach nie zatrzymał Jana Pawła II, jego pontyfikat rozwinął się po tym wydarzeniu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:53
- Myślę, że po tym zamachu pontyfikat się rozwinął. To były początki, zapowiadał się pięknie i tak się zrealizował. Może papież miał więcej odwagi. Nie bał się ludzi, tłumów, szedł do nich. Absolutnie nie można powiedzieć, że zamach w jakiś sposób go zatrzymał - powiedział o wydarzeniach sprzed 40 lat kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz Jana Pawła II.
Jan Paweł II w 1979 roku
Jan Paweł II w 1979 roku Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

13 maja 1981 podczas audiencji generalnej dla pielgrzymów na placu św. Piotra padły dwa strzały. Ojca Świętego, który w odkrytym samochodzie – wbrew zaleceniom ochrony – objeżdżał plac, pozdrawiając wiernych, dosięgły obie kule. Papież został ciężko ranny w brzuch i w rękę. Strzały padły z tłumu. Wśród pielgrzymów wybuchła panika, mimo to sprawcę zamachu natychmiast ujęto – okazał się nim być 23-letni Turek, Mehmet Ali Ağca. Mija 40 lat od tego wydarzenia. 

Zamach papiez 1200 PAP.png
40. rocznica zamachu na Jana Pawła II

"Mocne wydarzenie"

Kard. Stanisław Dziwisz zapytany o zamach, podkreślił że było to wydarzenie, którego nie sposób wymazać z pamięci. - Tego się nie wymaże z pamięci. Zapisało się to w mózgu i nerwach. To było tak mocne wydarzenie, że ciągle do tego się wraca i codziennie w inny sposób. Dzisiaj dziękujemy za uratowanie jego życia i  za to wszystko co potem zrobił - powiedział.

- Baliśmy się jak po tym wszystkim papież wyjdzie na plac świętego Piotra. On nie miał jednak żadnych oporów. Idziemy na plac, jest dużo ludzi i ma być audiencja na placu - dodał.

Czytaj także:

"Papież przeżył i miał wielki pontyfikat"

Hierarcha powiedział, że w żaden sposób nie wpłynęło to na odwagę i postawę papieża. - Myślę, że po tym zamachu pontyfikat się rozwinął. To były początki, zapowiadał się pięknie i tak się zrealizował. Może papież miał więcej odwagi. Nie bał się ludzi, tłumów, szedł do nich. Absolutnie nie można powiedzieć, że zamach w jakiś sposób go zatrzymał - powiedział.

- Po wyborze świat miał wielką nadzieję, że coś się zmieni. Były jednak też kraje, które bały się że ten pontyfikat będzie dla nich wielkim zagrożeniem. Nie pomylili się. Papież przeżył i miał wielki pontyfikat, a ci którzy walczyli z nim, odeszli w zapomnienie - zaznaczył.

Posłuchaj
03:05 DZIWISZ ed 1.mp3 Kard. Stanisław Dziwisz o zamachu na Jana Pawła II (IAR)

IAR/dz 

Czytaj także

"Miłość i modlitwa pokonały nienawiść". Dziś 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 06:00
"13 maja, kiedy miłość i modlitwa pokonały nienawiść" - tak o przypadającej w czwartek 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II pisze watykański dziennik "L'Osservatore Romano" w najnowszym wydaniu. Wydarzenie to przypomina w serii artykułów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Gądecki: dziękujemy za ocalenie życia papieża Polaka i jego pontyfikat

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 06:58
- Dziękujemy Bogu i Matce Bożej Fatimskiej za ocalenie życia papieża Polaka i w konsekwencji jego długi pontyfikat – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji przypadającej w czwartek 40. rocznicy zamachu na życie papieża Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W całej Polsce z niepokojem oczekiwaliśmy wieści z Włoch". Premier w rocznicę zamachu na Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:09
"Chyba w całej Polsce czuliśmy to samo, z niepokojem oczekiwaliśmy wieści z Włoch. I ta ogromna radość, kiedy podano, że operacja udała się i że nasz kochany Ojciec Święty będzie żył!" - napisał premier Mateusz Morawiecki z okazji 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II.
rozwiń zwiń