Instytucje kultury przygotowują atrakcje na Noc Muzeów 2021. MKDNiS zachęca do zdalnego udziału
Na sobotnią Noc Muzeów, która towarzyszy Międzynarodowemu Świętu Muzeów, instytucje kultury przygotowały specjalną, bogatą ofertę dla swoich gości. Składają się na nią między innymi wystawy, koncerty, konkursy, a także podcasty i filmy poświęcone sztuce.
2021-05-14, 20:06
Wydarzenia będą dostępne zarówno online, jak i stacjonarnie. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zachęca, by wybrać tę pierwszą formę - w związku z pandemią COVID-19 rekomenduje, aby jutrzejszą noc spędzić, korzystając z atrakcji muzealnych w formie wirtualnej.
Tym, którzy wybiorą bezpośredni kontakt ze sztuką, resort przypomina o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa sanitarnego, czyli konieczności zachowania dystansu, zakrywania w pomieszczeniach ust i nosa maseczką oraz dezynfekcji rąk.
Powiązany Artykuł
Z wizytą w muzeach, czyli pora na Noc Muzeów!
Muzeum Narodowe w Warszawie podczas Nocy Muzeów
Muzeum Narodowe w Warszawie otworzy swoje podwoje jutro w godzinach 10:00-16:00 i 19:00-24:00 oraz w niedzielę między 12:00 a 18:00. Prócz stałej ekspozycji zabytków z różnych epok i kultur zwiedzający będą mogli bezpłatnie obejrzeć wystawę czasową pt. "Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii". Jest to opowieść o narodzinach i rozwoju sztuki holenderskiej XVII wieku, w kontekście rozwijającej się równolegle sztuki flamandzkiej. Oddziały placówki - Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni i Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, zapraszają na wieczorne, kameralne oprowadzania z przewodnikami po przypałacowych parkach.
- Konserwatorzy przed Nocą Muzeów: "kultura i sztuka - to po nas zostanie"
- Wirtualna Noc Muzeów. Jak spędzimy ją w Muzeum Narodowym?
O godzinie 20:00 na Facebooku Muzeum rozpocznie się program online. Jego pierwszym punktem będzie rozmowa o modzie i warunkach życia w dawnych wiekach. W jej ramach zaplanowano między innymi odwiedziny w oddziale placówki - Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Na 21:10 Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do magazynu Zbiorów Sztuki Orientalnej. Internauci będą mogli wybrać jedną z dwóch zaproponowanych ścieżek zwiedzania.
Godzinę później goście staną oko w oko z niewyjaśnionymi zagadkami muzealnymi z Galerii Sztuki Starożytnej, Faras i Sztuki Średniowiecznej. Muzeum zapowiada, że atmosferę dreszczowca zapewni krótka wizyta w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Powiązany Artykuł
Noc Muzeów 2021. Sprawdź, z jakich atrakcji można skorzystać w tym roku
W ostatniej części transmisji, która rozpocznie się o godzinie 23:10, internauci odwiedzą najbardziej niedostępne miejsca w Muzeum. Przewodnikiem będzie Piotr Kibort, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków oraz znawca historii gmachu MNW. Zaplanowano także wizytę w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.
REKLAMA
Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie
Na bezpłatne zwiedzanie jutro w godzinach 11.00- 23.00 zaprasza także Zamek Królewski w Warszawie, który przygotował dla gości specjalną Trasę Królewską. Prowadzi ona przez Apartament Królewski - pomieszczenia mieszkalne króla oraz Apartament Wielki - królewskie sale reprezentacyjne, Salę Tronową z odtworzonymi srebrnymi haftowanymi orłami na zaplecku tronu, Salę Wielką - najpiękniejszą salę balową w Warszawie oraz Salę Rady - miejsce posiedzeń Rady Nieustającej - pierwszego w Rzeczypospolitej stałego rządu.
W ramach trasy dostępne będą wystawy czasowe: "Traktat ryski - odzyskane dziedzictwo - specjalna ścieżka zwiedzania z oznaczeniem dzieł sztuki, które zostały odzyskane na mocy postanowień traktatu ryskiego - oraz „Pasy kontuszowe z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie”, prezentowane w Sali Rady. Trzecia wystawa - "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja" poświęcona została podpisanej w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, Ustawie rządowej - dokumentu o wyjątkowym znaczeniu w dziejach polskiego parlamentaryzmu i historii powszechnej.
Do godziny 23:00 będzie można przejść się ścieżkami zamkowego Ogrodu Dolnego, a w galerii plenerowej obejrzeć wystawę pt. "Odrodzony z ruin. Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie". O 20:00 w Ogrodzie zostanie włączona nastrojowa iluminacja.
REKLAMA
Propozycja Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie proponują "Spacer ze sztuką". Skanowanie kodów QR na tabliczkach ustawionych w wybranych miejscach parku w okolicach obiektów pozwoli odbyć spacer architektoniczny bez wchodzenia do obiektów.
Natomiast w ofercie online na profilu facebookowym Łazienek premiera nowego cyklu "Łazienki Ukryte": Film z Joanną Szumańską i gościem o teatrze i jego zapleczu.
Pod znakiem filmu i kina upłynie jutrzejsza Noc Muzeów również w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Placówka zaprasza na swój profil na Facebooku, gdzie między 19:00 a 20:30 zabierze w poświęconą filmowi rozmowę-podróż do przeszłości. Będzie ona poświęcona słynnym twórcom filmowym żydowskiego pochodzenia, którzy zrobili karierę w Hollywood.
REKLAMA
Natomiast o 21:30 rozpocznie się premiera wirtualnego spaceru "Pollywood na Muranowie - szlakiem dawnych kin, spacer miejski".
Harmonogram Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na koncerty na tarasie Muzeum. W godzinach 18:00 - 24:00 będzie można usłyszeć młodych pianistów przygotowujących się do Konkursu Chopinowskiego: Mateusza Krzyżowskiego, Mateusza Tomicę, Julię Łozowską i Agnieszkę Korpytę.
Propozycje mają także Archiwa Państwowe
Archiwum Główne Akt Dawnych oferuje wirtualną prezentację Konstytucji 3 maja i mapy Warszawy z zaznaczonymi miejscami wiążącymi się z okresem Sejmu Czteroletniego.
REKLAMA
Bogatą ofertę programową stacjonarną i zdalną przygotowało Archiwum Państwowe w Warszawie. Zaprasza na wystawę plenerową na murach obronnych Starego Miasta przy Barbakanie pt. "Warszawiaków portret niedzisiejszy". W programie online wirtualne zwiedzanie Archiwum na Krzywym Kole oraz Syrenki - dla najmłodszych, konkursy - dla dzieci "Czy znasz warszawskie legendy?" oraz "Czy znasz swoje miasto?" - dla młodzieży i dorosłych. W programie także "porady z domowej szuflady dla genealogów i archiwistów rodzinnych".
Natomiast otwocki oddział tego Archiwum zaprasza na wystawę plenerową pt. "Wielka historia małych miasteczek - Otwock - uzdrowisko i letnisko Warszawy", prezentacja materiałów archiwalnych dotyczących sanatoriów, Domu Uzdrowiskowego Kasyna, zwiedzanie siedziby oddziału i konkurs z nagrodami. Dla najmłodszych przygotowało kolorowanki, a dla genealogów i domowych archiwistów punkt konsultacyjny.
Archiwum Państwowe w Opolu zachęca do obejrzenia plenerowej wystawy na placu przed budynkiem, która prezentuje stronę www.powstancyslascy.pl. Ekspozycja będzie połączona z quizem internetowym.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Noc Muzeów online. Zwiedzamy najciekawsze wystawy
Noc w Muzeum Morskim w Gdańsku
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do swoich oddziałów w Tczewie: Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków na zwiedzanie wystaw stałych i czasowych oraz grę muzealną związaną z zabytkami w obydwu obiektach. Jutro wstęp bezpłatny, w niedzielę za złotówkę.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jutro między godziną 19:00 a 24:00 proponuje zwiedzanie za złotówkę wystawy stałej i czasowych. Natomiast na swoim profilu na Facebooku udostępni nieprezentowane wcześniej miniatury filmowe, przybliżające m. in. wybrane aspekty walki żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jedna z nich dotyczy złamania przez Polaków kodów maszyny szyfrującej ENIGMA, kolejne - spektakularnych działań Cichociemnych, bohaterskiej walki polskich żołnierzy w czasie kampanii włoskiej 1944 roku oraz historii Misia Wojtka - najbardziej znanego kaprala 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.
Nocne atrakcje w Muzeum Zamkowe w Malborku
Na cykl wieczornych wykładów zaprasza Muzeum Zamkowe w Malborku. Prelegenci opowiedzą między innymi, "Co [Muzeum] trzyma w ukryciu?", o "Planach Malborka z czasów wojen szwedzkich", Co można wycisnąć z kamienia? O projekcie badawczym poświęconym rzeźbom stylu pięknego w Prusach". Udział w wykładach wymaga wcześniejszej rejestracji.
bf
REKLAMA
REKLAMA