X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Chcemy zaproponować Polakom dekadę szybkiego rozwoju". Premier o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 18:00
- Polski Ład to także strategia zadomowienia się Polaków, tam gdzie chcą mieszkać - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Stalowej Woli (Podkarpackie). Podkreślił, że program mieszkaniowy jest silnym akcentem Polskiego Ładu.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: twitter.com/Prawo i Sprawiedliwość

Jak zaznaczył szef rządu, do największych bolączek Polski należy depopulacja wielu miejsc. - Nie chcemy, żeby z wielu pięknych miejsc; miast, miasteczek i wiosek ludzie wyjeżdżali, czasami na zawsze, za granicę – zauważył Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:
szpital badanie krwi zdrowie FREE 1200_660.jpg
W tym tygodniu rząd rozpocznie realizację Polskiego Ładu. Premier: zaczynamy od służby zdrowia

Dodał, że "chodzi o to, aby ci, którzy wyjechali, przyjeżdżali z powrotem". - Aby dać im szanse powrotu, należy dać im szanse na mieszkanie i zamieszkanie. Dlatego u źródeł wszystkich programów jest program mieszkaniowy – mówił premier.

Przypomniał, że w Polskim Ładzie zapowiedziano m.in. gwarantowanie przez budżet państwa do 100 tys. zł. wkładu własnego przy zakupie mieszkania (maksymalnie 40 proc. ceny lokalu) dla osób w wieku od 20 do 40 lat, a także dofinansowanie do kredytu dla osób korzystających z budownictwa społecznego i rodzin wielodzietnych (kwota wsparcia zależy od liczebności rodziny).

Budowa na podstawie zgłoszenia 

Czytaj także:
Tomasz Sakiewicz 1200.jpg
Tomasz Sakiewicz o Polskim Ładzie: jest tam dużo elementów na skalę rewolucyjną

Polski Ład zakłada również, że realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia.

Rząd, jak zapewnił Mateusz Morawiecki w Stalowej Woli, będzie zachęcać gminy do szybkiego opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego, by Polacy planujący rozpoczęcie budowy domów wolnostojących mogli jak najszybciej rozpoczynać prace.

- Tam, gdzie nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, chcemy gminy do tego zachęcić i przeznaczyć specjalną pulę środków w Polskim Ładzie na to, aby miejscowy plan zagospodarowania powstał jak najszybciej - powiedział premier.

Jednocześnie szef rządu wskazał, że nawet gdy takiego planu zagospodarowania brakuje, to rodzina planująca rozpoczęcie budowy będzie mogła wystąpić o warunki zabudowy i wtedy w ciągu 21 dni otrzyma odpowiedź, czy możliwe jest postawienie na ich działce domu o podstawie do 70 metrów kwadratowych.

Posłuchaj
00:21 11083041_2.mp3 Premier o domach bez pozwolenia na budowę. (IAR)

Czytaj także:

Czytaj także:
morawiecki 123 pap 1200 .jpg
Premier: będziemy robić wszystko, by Polacy mogli być leczeni na poziomie europejskim

"Dekada szybkiego rozwoju"

Premier przekonywał podczas konferencji, że Polski Ład tworzy harmonijną całość łącząc takie zagadnienia jak: dbałość o rodziny, praca, mieszkanie, usługi publiczne, infrastruktura.

- W Polskim Ładzie chcemy Polakom zaproponować coś wyjątkowego, dekadę szybkiego rozwoju, szybkiego odrodzenia i rozkwitu po epidemii COVID-19. Takie odrodzenie, ta nowa nadzieja, są nam bardzo potrzebne i jestem przekonany, że we wszystkich miejscach w Polsce, we wszystkich gminach - w każdej z 2477 gmin - Polski Ład będzie oznaczał poprawę jakości życia mieszkańców i lepsze życie - podsumował szef rządu.

"Samorządy gotowe do realizacji"

Czytaj także:
Polski Ład FORUM 1200.jpg
"To system, który ma być bardziej sprawiedliwy". Suski o Polskim Ładzie

Towarzyszący premierowi na konferencji prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zauważył, że jako przedstawiciel samorządu w Polskim Ładzie widzi "nową nadzieję, która może odmienić takie miasta jak Stalowa Wola".

- Z wielkim smutkiem zapoznałem się z opiniami samorządowców, którzy w tym czasie chcą się zachowywać jak smerfy marudy. Ciągle mówią, że czegoś się nie da, że ciągle jest źle, że nie można. Czas kryzysu nie jest czasem, żeby stać z założonymi rękami, narzekać i mówić, że się nie da - stwierdził prezydent Stalowej Woli.

- Samorządy są gotowe do tego, żeby ten wielki Polski Ład realizować – dodał.

Wizyta premiera w Stalowej Woli

Premier zwiedził w Stalowej Woli Park Charzewicki, gdzie powstanie osiedle w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Prezydent miasta, przedstawiając założenia osiedla Charzewice zaznaczył, że powstanie tam 1250 mieszkań. - Szacujemy, że wartość inwestycji wyniesie ok. 300 mln zł – mówił.

Wcześniej w Stalowej Woli Mateusz Morawiecki odwiedził działającą od 12 lat w tym mieście firmę LedLive.

Czytaj także:
Marek Suski 1200.jpg
"Chcemy zmierzać w kierunku dobrobytu państw Europy Zachodniej". Suski o Polskim Ładzie

jbt

Czytaj także

"To ogromny zastrzyk dla emerytów". Prof. Józefina Hrynkiewicz o polityce senioralnej w Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:39
- Program, który przedstawia rząd, jest programem bardzo cennym, bardzo ważnym ze względu na bezpieczeństwo socjalne osób starszych - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Józefina Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do propozycji Polskiego Ładu przeznaczonych dla seniorów zawartych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obejmie wszystkich podatników". Wiceminister finansów o wyższej kwocie wolnej od podatku

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:41
Kwota wolna w wysokości 30 tys. zł dotyczyć będzie wszystkich podatników, jej wysokość nie będzie spadać wraz z rosnącym dochodem - zapewnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń