X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: będziemy robić wszystko, by Polacy mogli być leczeni na poziomie europejskim

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:55
- Pandemia uświadomiła nam, jak ważna jest przebudowa ochrony zdrowia. Nie można tego osiągnąć bez zasilenia dodatkowymi środkami - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "ze służby zdrowia korzystają wszyscy" i dlatego rząd będzie "robić wszystko, by Polacy mogli być leczeni na poziomie europejskim". 
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Mateusz Marek
  • Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął objazdową promocję programu Polski Ład wizytą w Rykach na Lubelszczyźnie
  • Szef rządu mówił pod tamtejszym szpitalem powiatowym o zapowiadanych wyższych nakładach na służbę zdrowia 
  • Jak tłumaczył, właśnie po to w Polskim Ładzie znalazła się zapowiedź rezygnacji z ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Tak pozyskane pieniądze mają sfinansować podwyżkę nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB
  • W Polskim Ładzie znalazła się też zapowiedź udostępnienia w szerokim zakresie wizyt u lekarzy specjalistów 
Kubiak1200/PAP
"Te zmiany to odpowiedź na pandemię i wytyczenie perspektyw rozwoju". Poseł PiS o Polskim Ładzie

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął objazdową promocję programu Polski Ład wizytą w Rykach na Lubelszczyźnie. Szef rządu mówił pod tamtejszym szpitalem powiatowym o zapowiadanych wyższych nakładach na służbę zdrowia. Jak tłumaczył, właśnie po to w Polskim Ładzie znalazła się zapowiedź rezygnacji z ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

- Ten błąd w konstrukcji całego systemu podatkowego naprawiamy właśnie po to, żeby pojawiły się dziesiątki miliardów złotych więcej na naprawę służby zdrowia - deklarował premier. Tak pozyskane pieniądze mają sfinansować podwyżkę składki zdrowotnej - za 2 lata ma ona osiągnąć 6 procent PKB, za 6 lat - 7 procent PKB.

Limity "jednym z wąskich gardeł" systemu

Przemawiając w Rykach, Mateusz Morawiecki podkreślił, że ze służby zdrowia korzystają wszyscy i ona jest potrzebna wszystkim Polakom. - I będziemy konsekwentnie robić wszystko, by kwartał po kwartale Polacy zauważyli różnicę w dostępie do specjalistów, do nowoczesnego sprzętu takiego jak ten, który zobaczyłem tu, w Rykach, by Polacy mogli być jak najlepiej leczeni na poziomie europejskim. To jest nasz cel i do tego celu w szybkich krokach, w szybkim tempie, dojdziemy w najbliższych kilku latach - oświadczył szef rządu. 

Czytaj także: 

Premier wskazał, że pandemia na całym świecie uświadomiła, jak ważna jest przebudowa systemu ochrony zdrowia. Dodał, że w Unii ruszają prace nad jej gruntowną przebudową. - Nie ma dobrej służby zdrowia bez zasilenia jej dodatkowymi środkami. Zjednoczona Prawica wypracowała nowe środki już w poprzednich kilku latach. Dowodem tego jest ten szpital (Szpital Powiatowy w Rykach - red.). Przeznaczyliśmy z górą 40 miliardów złotych więcej w ciągu pięciu lat na naprawę służby zdrowia, ale to wszystko jest ciągle za mało - powiedział.

00:32 morawiecki - setka 3 .mp3 Premier: udostępnienie w szerokim zakresie wizyt u specjalistów jednym z obszarów naprawy służby zdrowia (IAR)

Mateusz Morawiecki dodał, że rząd chce nadal poprawiać jakość ochrony zdrowia, kształcić nowe kadry medyczne, by ułatwić dostęp do  specjalistów. - Ciągle chcemy kształcić więcej lekarzy, pielęgniarek, pracowników służby zdrowia, żeby łatwiej można było się dostać do specjalisty - zadeklarował. - To jest jeden z głównych obszarów naprawy służby zdrowia - udostępnienie w szerokim zakresie wizyt u specjalistów. To jedna z bolączek, wąskich gardeł, które będziemy starali się jak najszybciej zaadresować - podkreślił.

Niższe podatki, ułatwienia w mieszkalnictwie

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.


mbl

Czytaj także

Maciej Kożuszek o Polskim Ładzie: rozbicie planu na pojedyncze ustawy jest mądrym rozwiązaniem

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 09:25
- Ciekawe jest to, że Polski Ład będzie rozłożony na wiele pojedynczych ustaw. Jest to inna praktyka niż np. w USA, gdzie przepychany jest jeden wielki pakiet. Według mnie osobne ustawy są mądrzejszym rozwiązaniem - powiedział Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jerzy Mosoń i dr Sebastian Gajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ustawa powinna wprowadzać pewien stały ład prawny". Prof. Antoni Kamiński o realizacji Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 09:34
- Z punktu widzenia kampanii wyborczej jest to zgrabnie zrobione, ale są to ogromne pieniądze, które w pewnym momencie będziemy musieli zwracać. Znaczna część z nich to środki z UE - mówił o propozycjach zawartych w Polskim Ładzie prof. Antoni Kamiński (Polska Akademia Nauk).
rozwiń zwiń