Premier: będziemy robić wszystko, by Polacy mogli być leczeni na poziomie europejskim
- Pandemia uświadomiła nam, jak ważna jest przebudowa ochrony zdrowia. Nie można tego osiągnąć bez zasilenia dodatkowymi środkami - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "ze służby zdrowia korzystają wszyscy" i dlatego rząd będzie "robić wszystko, by Polacy mogli być leczeni na poziomie europejskim".
2021-05-17, 10:55
- Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął objazdową promocję programu Polski Ład wizytą w Rykach na Lubelszczyźnie
- Szef rządu mówił pod tamtejszym szpitalem powiatowym o zapowiadanych wyższych nakładach na służbę zdrowia
- Jak tłumaczył, właśnie po to w Polskim Ładzie znalazła się zapowiedź rezygnacji z ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Tak pozyskane pieniądze mają sfinansować podwyżkę nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB
- W Polskim Ładzie znalazła się też zapowiedź udostępnienia w szerokim zakresie wizyt u lekarzy specjalistów
Powiązany Artykuł
"Te zmiany to odpowiedź na pandemię i wytyczenie perspektyw rozwoju". Poseł PiS o Polskim Ładzie
Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął objazdową promocję programu Polski Ład wizytą w Rykach na Lubelszczyźnie. Szef rządu mówił pod tamtejszym szpitalem powiatowym o zapowiadanych wyższych nakładach na służbę zdrowia. Jak tłumaczył, właśnie po to w Polskim Ładzie znalazła się zapowiedź rezygnacji z ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
- Ten błąd w konstrukcji całego systemu podatkowego naprawiamy właśnie po to, żeby pojawiły się dziesiątki miliardów złotych więcej na naprawę służby zdrowia - deklarował premier. Tak pozyskane pieniądze mają sfinansować podwyżkę składki zdrowotnej - za 2 lata ma ona osiągnąć 6 procent PKB, za 6 lat - 7 procent PKB.
Limity "jednym z wąskich gardeł" systemu
Przemawiając w Rykach, Mateusz Morawiecki podkreślił, że ze służby zdrowia korzystają wszyscy i ona jest potrzebna wszystkim Polakom. - I będziemy konsekwentnie robić wszystko, by kwartał po kwartale Polacy zauważyli różnicę w dostępie do specjalistów, do nowoczesnego sprzętu takiego jak ten, który zobaczyłem tu, w Rykach, by Polacy mogli być jak najlepiej leczeni na poziomie europejskim. To jest nasz cel i do tego celu w szybkich krokach, w szybkim tempie, dojdziemy w najbliższych kilku latach - oświadczył szef rządu.
Czytaj także:
- "Widzę duże szanse dla swojego województwa". Ewa Leniart o Polskim Ładzie i rozwoju Podkarpacia
- "Te zmiany to odpowiedź na pandemię i wytyczenie perspektyw rozwoju". Poseł PiS o Polskim Ładzie
- "Spowoduje zwiększenie wynagrodzeń wszystkich nauczycieli". Szef MEiN o Polskim Ładzie
Premier wskazał, że pandemia na całym świecie uświadomiła, jak ważna jest przebudowa systemu ochrony zdrowia. Dodał, że w Unii ruszają prace nad jej gruntowną przebudową. - Nie ma dobrej służby zdrowia bez zasilenia jej dodatkowymi środkami. Zjednoczona Prawica wypracowała nowe środki już w poprzednich kilku latach. Dowodem tego jest ten szpital (Szpital Powiatowy w Rykach - red.). Przeznaczyliśmy z górą 40 miliardów złotych więcej w ciągu pięciu lat na naprawę służby zdrowia, ale to wszystko jest ciągle za mało - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
Mateusz Morawiecki dodał, że rząd chce nadal poprawiać jakość ochrony zdrowia, kształcić nowe kadry medyczne, by ułatwić dostęp do specjalistów. - Ciągle chcemy kształcić więcej lekarzy, pielęgniarek, pracowników służby zdrowia, żeby łatwiej można było się dostać do specjalisty - zadeklarował. - To jest jeden z głównych obszarów naprawy służby zdrowia - udostępnienie w szerokim zakresie wizyt u specjalistów. To jedna z bolączek, wąskich gardeł, które będziemy starali się jak najszybciej zaadresować - podkreślił.
Niższe podatki, ułatwienia w mieszkalnictwie
Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.
mbl
REKLAMA