more_horiz
Wiadomości

"To czarny dzień Trybunału". Szef Solidarności w kopalni Turów komentuje decyzję TSUE

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:41
- Zamknięcie kopalni Turów to klęska dla całego regionu - powiedział Marek Dołkowski. Szef Solidarności w kopalni Turów skomentował w ten sposób decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wstrzymaniu wydobycia w kopalni.
KWB Turów
KWB TurówFoto: Forum/Andrzej Sidor

Marek Dołkowski podkreślił w rozmowie z TVP Info, że wyrok TSUE jest haniebny. Powiedział, że zamknięcie kopalni oznacza klęskę społeczną i gospodarczą dla co najmniej dwóch powiatów: zgorzeleckiego i lubańskiego. Wskazał, że pracę w wyniku takiej decyzji straciłoby pięć tysięcy osób zatrudnionych w kopalni, a negatywne skutki odczułyby także firmy współpracujące z kopalnią - w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób. W jego opinii wyrok jest bezprawny. - To czarny dzień Trybunału - powiedział i dodał, że do tej pory nigdy się nie zdarzyło, aby jakiś zakład pracy został zamknięty wyrokiem sądowym.


pap patryk jaki pe 1200.jpg
"Ogromny skandal". Patryk Jaki reaguje na wyrok TSUE ws. kopalni Turów

Marek Dołkowski powiedział również, że decyzja TSUE jest niemożliwa do szybkiego zrealizowania. Wskazał, że kopalnia odpowiada za produkcję 7 procent energii w kraju. Przypomniał, że w trakcie ostatniej awarii w Bełchatowie kopalnia Turów uzupełniała niedobory energii. - Oddawaliśmy do sieci dodatkowe megawaty, a i tak musieliśmy importować energię po 1 500 złotych za megawatogodzinę - podkreślił.

Posłuchaj
00:27 solidarnosc turów.mp3 Szef Solidarności w KWB Turów: to klęska dla co najmniej dwóch powiatów (IAR)

TSUE zobowiązał dziś Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem