"Pan Tadeusz" na egzaminie ósmoklasisty. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego

Zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - pierwszy z trzech egzaminów, które w tym tygodniu piszą uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej. Jak poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik, w kilku szkołach egzamin zaczął się z opóźnieniem.

2021-05-25, 12:00

"Pan Tadeusz" na egzaminie ósmoklasisty. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Daniel Dmitriew/FORUM

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się po godzinie 9.00. Trwał 120 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, mógł być przedłużony do 180 minut.

Powiązany Artykuł

Shutterstock egzamin ilustracja 1200.jpg
Smolik: na egzaminie ósmoklasisty z polskiego będzie wymaganych mniej lektur

- Egzamin w większości szkół przebiegł spokojnie. Było kilka szkół w kraju, które dostały fałszywe informacje mailowe o rzekomym ataku. W kilku szkołach były ewakuacje, ale wszędzie egzamin się rozpoczął, choć w kilku szkołach z opóźnieniem. Nigdzie nie doszło do sytuacji, w wyniku której egzamin został przeniesiony na czerwiec – powiedział po zakończeniu egzaminu z języka polskiego dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Słupsku na Pomorzu mówili, że mimo nauki zdalnej, czują się dobrze przygotowani.

- Nauczyciele bardzo dobrze nas przygotowali do tego, bardzo o nas zadbali i mimo pandemii, przez którą mieliśmy lekcje online to i tak dawali z siebie wszystko i bardzo dobrze im to wyszło - mówi jedna z uczennic.

REKLAMA

Posłuchaj

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Słupsku o przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Egzaminy przeprowadzane są w reżimie sanitarnym - dodaje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Słupsku, Grzegorz Borecki.

- Mimo tego, że sytuacja pandemiczna nieco się poprawiła, to jednak obostrzenia reżimowe nas obowiązują. Praktycznie takie same jak w zeszłym roku. Nic się nie zmieniło pod tym względem - powiedział Grzegorz Borecki.

Posłuchaj

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Słupsku o wytycznych dotyczących organizowania i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

"Pan Tadeusz" na egzaminie ósmoklasisty

Tekst do analizy na podstawie Pana Tadeusza, napisanie krótkiego zaproszenia oraz rozprawka na temat "Czy w trudnych sytuacjach poznajemy samych siebie?", to zadania, z którymi mierzyli się w poniedziałek uczniowie na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 185 w Warszawie mówili, że dali sobie radę z zadaniami.

REKLAMA

Był "Pan Tadeusz". Byłam na to gotowa. Bardzo obawiałam się, że będzie "Balladyna" - powiedziała uczennica.

Posłuchaj

Reakcje uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 185 w Warszawie po zakończeniu egzaminu ósmoklasisty (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

Bardzo przyjemny temat rozpraki - odpowiada ósmoklasista.

Jeszcze we wtorek CKE i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne mają ujawnić na swoich stronach internetowych arkusz rozwiązywany przez uczniów na egzaminie z języka polskiego.

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty jest trzydniowy. W pierwszym dniu był egzamin z języka polskiego. W drugim dniu – w środę – będzie egzamin z matematyki. W trzecim dniu – w czwartek – będzie egzamin z języka obcego. Wszystkie trzy egzaminy są pisemne.

REKLAMA

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca.

Czytaj także:

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 16-18 czerwca.

Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

REKLAMA

Egzamin inni niż w ubiegłych latach

Egzamin ósmoklasisty jest przygotowany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie - jak w latach ubiegłych - zgodnie z podstawą programową.

Powiązany Artykuł

forum matura 1200.jpg
Matury i egzamin ósmoklasisty. Jak będą wyglądać w tym roku, jak w najbliższych latach?

Jak mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, oznacza to zmiany.

- Mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie będzie dokładnie taki sam, jak w 2019 i 2020 roku - wyjaśnił Przemysław Czarnek.

Czytaj także:

Na egzaminie z języka polskiego nie była wymagana znajomość części lektur, takich jak na przykład "Syzyfowych prac", "Żony modnej" czy utworów Melchiora Wańkowicza.

- Na tym nie koniec zmian - mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

- Liczba punktów, którą można uzyskać za rozwiązanie zadań, jest mniejsza niż w roku ubiegłym. To jest jedno z tych dostosowań, które wynikają z sytuacji związanej z kształceniem zdalnym - wyjaśnia Marcin Smolik.

Ponad 360 tysięcy uczniów rozpoczęło we wtorek tegoroczny egzamin ósmoklasisty. Pierwszego dnia uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. W kolejnych dwóch dniach zmierzą się z matematyką i językiem obcym nowożytnym

REKLAMA

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej