Artur Soboń: w najbliższych tygodniach Czesi przedstawią projekt umowy ws. kopalni Turów

2021-05-25, 21:21

Artur Soboń: w najbliższych tygodniach Czesi przedstawią projekt umowy ws. kopalni Turów
Elektrownia Turów. Foto: Twitter

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział, że trwa przygotowywanie finalnego dokumentu porozumienia między Polską a Czechami w sprawie kopalni Turów. Przypomniał, że wczoraj udało się w protokole zapisać konkluzje, które będą postawą umowy dwustronnej między krajami.

Artur Soboń mówił w TVP Info, że w najbliższych tygodniach Czesi przedstawią projekt tej umowy. Dodał, że jeśli zostanie ona zaakceptowana i nastąpi przejście do jej realizacji, wówczas strona czeska wycofa skargę złożoną do TSUE.

Powiązany Artykuł

mati konfa 1200 pap.jpg
Premier o sprawie kopalni Turów: chcemy polubownego zakończenia sporu

Wiceminister powiedział, że Czechom zależy na uczestnictwie w kontroli oddziaływania kopalni na środowisko - chcą "cały czas uczestniczyć w procesie monitorowania pracy kopalni Turów". Dlatego uzgodniono powołanie wspólnego zespołu roboczego, wspólne pomiary na przykład hałasu, obserwację poziomu wód i wspólny fundusz małych projektów środowiskowych, do którego będą mogły aplikować organizacje pozarządowe z Polski i Czech.

Są to - jak mówił Artur Soboń - najważniejsze ustalenia. Natomiast kwestie inwestycyjne zostały sformułowane w sposób ogólny. - Zapisaliśmy, że będziemy realizować wspólne projekty inwestycyjne - wyjaśnił wiceminister.

Posłuchaj

Artur Soboń: w najbliższych tygodniach Czesi przedstawią projekt umowy w sprawie kopalni Turów (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Decyzja TSUE

Podkreślił, że choć polscy i czescy eksperci są zgodni co do tego, że kopalnia Turów nie jest bezpośrednią przyczyną suszy hydrologicznej w Czechach, to dla minimalizowania ryzyka i dobra społeczności lokalnej strona polska jest gotowa współpracować długoterminowo z sąsiadami w tej sprawie.

W miniony piątek, po skardze czeskich władz, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał, by w Turowie wstrzymano wydobycie. Czechy uważają bowiem, że kopalnia ta ma negatywny wpływ na środowisko w obszarze przygranicznym, obniżył się na przykład poziom wód gruntowych. Strona polska wskazywała, że wstrzymanie tam wydobycia doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej i energetycznej, ponieważ Turów wytwarza do siedmiu procent krajowej energii.

kp

Polecane

Wróć do strony głównej