Gliński: Collegium Intermarium odwołuje się do historii Polski, Międzymorza i Europy
- Istota Collegium Intermarium polega na tym, że uczelnia odwołuje się do klasycznych tradycji związanych z polską historią, ale i z historią międzymorza i historią europejską - powiedział podczas inauguracji nowej uczelni wicepremier szef MKDNiS Piotr Gliński.
2021-05-29, 00:10
"Collegium Intermarium będzie zrzeszać wybitnych specjalistów z dziedziny prawa, ekonomii, filozofii i nauk społecznych z 14 krajów, a wśród wykładowców uczelni będą m.in. rektor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie Andras Lanczi, francuski teoretyk prawa Gregor Puppinck, a także chorwacki myśliciel i parlamentarzysta Stephen Bartulica. Zajęcia będą prowadzić także sędziowie polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego" - poinformowano na stronie MKDNiS.
Piotr Gliński wyraził zadowolenie z powstania na akademickiej mapie Europy nowego ośrodka naukowego, którego nazwa nawiązuje do historycznej współpracy krajów międzymorza, otoczonych przez zaborczych sąsiadów. Zwrócił uwagę, że - zgodnie z założeniami - uczelnia będzie "przystanią dla wszystkich, którzy – poszukując wolności i ładu – nie boją się nawiązywać do dorobku poprzednich pokoleń – rzymskiego prawa, greckiego umiłowania prawdy i żywego dziedzictwa chrześcijaństwa".
- Collegium Intermarium ma być nie tylko przestrzenią rozmowy o wspólnej kulturze i różnorodności tradycji naszego regionu – ale przede wszystkim o współpracy naukowej, społecznej i gospodarczej dzisiaj i w przyszłości – podkreślił wicepremier.
Powiązany Artykuł
Polski Ład dla kultury. Piotr Gliński: długo oczekiwana odbudowa Pałacu Saskiego stanie się faktem
"Bardzo ważny wymiar kulturowo i politycznie"
Piotr Gliński ocenił, że powołanie Collegium Intermarium jest bardzo ważną inicjatywą z kilku powodów.
- Po pierwsze dlatego, że obserwujemy w świecie współczesnym, a także w środowisku akademickim olbrzymie zagrożenie dla wolności i pluralizmu. Po drugie dlatego, że ta inicjatywa podkreśla wymiar międzymorza, tak bardzo ważny wymiar kulturowo i politycznie – wyjaśnił wicepremier.
Wskazał ponadto, że "odnoszenie się do nowych, współczesnych wyzwań, które są bardzo trudne, ponieważ – jak to bywa w rozwoju cywilizacyjnym – często są nie do końca rozpoznane". Jego zdaniem jest to "odwoływanie się do pięknych, klasycznych tradycji związanych z polską historią, ale i z historią międzymorza czy historią europejską" oraz "odwołanie się do misji polskiej inteligencji".
- Prezes PiS: Polakom należy się takie życie jak na Zachodzie. Chcemy te aspiracje zaspokoić
- Premier: zasadniczym celem Polskiego Ładu jest powrót na szybką ścieżkę odbudowy
Wicepremier podkreślił także, że Collegium Intermarium powstało dzięki inicjatywie oddolnej.
- To inicjatywa, która ma w sobie pierwiastek szalenie ważny, także w czasach współczesnych, pierwiastek dzielności, niezgody na to, co jest złe w naszym otoczeniu, inicjatywa, która odwołuje się do samoorganizacji, do funkcjonowania instytucji obywatelskich - ocenił szef MKDNiS.
"W konferencji naukowej, inaugurującej działalność nowej uczelni, udział wzięli m.in. były prezydent i premier Czech Vaclav Klaus, minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, doradczyni Jana Pawła II księżna Ingrid Detter de Frankopan, Caroline Cox zasiadająca w brytyjskiej Izbie Lordów, doradca prezydenta Andrzeja Dudy socjolog Andrzej Zybertowicz. Uczestnicy konferencji złożyli podpisy pod deklaracją poparcia odnowy idei uniwersytetu" - podano w komunikacie.
ks
REKLAMA