"Oddajemy hołd herosowi historii Polski i Gdyni". Odsłonięto pomnik inż. Tadeusza Wendy

W setną rocznicę rozpoczęcia budowy portu w Gdyni odsłonięto pomnik inżyniera Tadeusza Wendy -projektanta, budowniczego, wizjonera. Pomnik budowniczego portu stanął na ostrodze mola rybackiego w Gdyni.Inżynier Tadeusz Wenda przez 17 lat pełnił funkcję głównego projektanta i kierownika tej inwestycji.

2021-05-29, 17:19

"Oddajemy hołd herosowi historii Polski i Gdyni". Odsłonięto pomnik inż. Tadeusza Wendy

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podkreślał podczas uroczystości, że wysiłek inżyniera Tadeusza Wendy zobowiązuje do troski o jego dzieło.

Powiązany Artykuł

Gdynia Polona.jpg
Port w Gdyni – chluba II Rzeczpospolitej

- Gdy dziś odsłaniamy ten pomnik, oddajemy przede wszystkim hołd herosowi historii Polski i Gdyni - Tadeuszowi Wendzie. Bohaterowi czasu pokoju, budowniczemu. Dzisiaj chcemy także poprzez ten pomnik dać kolejny dowód Gdynianom, że z historii miasta możemy czuć się dumni. Ten pomnik jest także wyrazem przekonania, że to wielkie dziedzictwo historii, także dla naszego i kolejnych pokoleń - zobowiązuje - mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Wnuczka Tadeusza Wendy, Hanna Wenda-Uszyńska zaznaczyła, że port gdyński to było największe i ostatnie osiągnięcie Tadeusza Wendy. - Gdyby trzeba było scharakteryzować go jako człowieka, to trzeba powiedzieć, że Tadeusz Wenda był człowiekiem niezwykle skromnym, szlachetnym, uczciwym i taktownym. Człowiekiem o nieprzeciętnej osobowości oraz wiedzy. (…) Dziś powiedziałby pewnie, że ten Port budował nie dla uroczystości, tylko budował go dla Polski. Nie zniechęcały go żadne okoliczności i nic nie mogło go powstrzymać w dążeniu do celu - podkreślała wnuczka Tadeusza Wendy, Hanna Wenda-Uszyńska.

REKLAMA

Odsłonięcie pomnika

Powiązany Artykuł

gdynia port bałtyk 1200 free.jpg
Prezes portu w Gdyni: moja wizja na kolejne lata to inwestycje

Duszpasterz ludzi morza Ksiądz Edward Pracz poświęcił pomnik inżyniera Tadeusza Wendy przywołując jego słowa. "Powiedział: „Dla Polski buduje ten port.” W duchu międzyludzkiej i międzynarodowej solidarności pobłogosławiony i poświęcony został pomnik i zawierzony Bożej Opatrzności oraz ludziom, którzy poszli za wezwaniem morza, wpisując się w życie naszej Ojczyzny.”- mówił duszpasterz ludzi morza Ksiądz Edward Pracz.

Autorem monumentu jest rzeźbiarz Maciej Jagodziński - Jagenmeer. Prawie trzymetrowy pomnik ma realistyczny charakter, w formie przeskalowanej w proporcjach postaci, ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu.

Na zakończenie uroczystości, przy pomniku budowniczego portu złożono okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów.O 16.30 w pobliżu muszli koncertowej na Placu Grunwaldzkim odbędzie się koncert piosenek z lat. 20 i 30 XX wieku w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka.

Na stronie www.tadeuszwenda.pl publikowane będą wszelkie materiały dotyczące inżyniera.

REKLAMA

Czytaj także:

Postać Tadeusza Wendy

Powiązany Artykuł

statek towarowy ładunek morze ocean transport 1200.jpg
Rekordowy rok dla Portu Gdynia. W planach potężne inwestycje

Tadeusz Wenda urodził się 23 lipca 1863 roku w Warszawie. Jego ojciec Władysław był podsekretarzem Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego, a także kierował Archiwum Miejskim. Tadeusz Wenda studiował na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Jako inżynier pracował na budowach kolei carskich i mostów. Doświadczenie zawodowe zdobywał także budując porty w Windawie, Rojen koło Rygi oraz Rewlu- obecnie Tallin, stolicy Estonii.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powierzono mu wybór miejsca pod budowę, sporządzenie projektu, a później kierownictwo inwestycji portowej w Gdyni. Realizacji tego zadania Wenda poświęcił 17 lat swojej pracy.

Port w Gdyni

Budowany od 1921 r. Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków w Gdyni uroczyście otwarto 29 kwietnia 1923 r. z udziałem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Sikorskiego. W 1939 r., przed wybuchem II wojny światowej, w gdyńskim porcie przeładowano ponad 9 mln ton towarów, co stanowiło największą wówczas wartość pośród wszystkich portów bałtyckich.

REKLAMA

Wraz z wybuchem wojny port w Gdyni przemianowano na bazę Kriegsmarine. Po bombardowaniach, baza uległa poważnym zniszczeniom.

Powiązany Artykuł

gdynia 1200.jpg
Miasto fotogeniczne. Gdynia zaprasza na Open House 2021

Po otwarciu części portu pierwszy statek po wojnie wypłynął z Gdyni 18 lipca 1945 roku, była to jednostka eksportująca węgiel "Suomen Neito". Tadeusz Wenda do końca udzielał konsultacji w sprawach odbudowy portu. Zmarł 8 września 1948 r. w Komorowie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Rada Miasta Gdyni ogłosiła rok 2021 Rokiem Tadeusza Wendy.

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej