Minister zdrowia: Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych

- To system stworzony przez Komisję Europejską po to, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej właśnie podczas pandemii - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, certyfikaty będą mogły poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.

2021-06-01, 12:57

Minister zdrowia: Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: Andrzej Hulimka/Forum
  • - Dziś Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Szef resortu zaznaczył, że nasz kraj znalazł się w grupie liderów, tych państw, które od 1 czerwca wydają certyfikaty
  • Minister dodał, że oprócz wirtualnego certyfikatu, każdy będzie mógł zwrócić się z prośbą o odpowiedni wydruk
  • Formalny start systemu certyfikatów covidowych nastąpi 1 lipca

Powiązany Artykuł

paszport szczepionkowy COVID-19 shutter 1200 ronstik.jpg
Walka z koronawirusem w Europie. Jest zgoda przywódców UE na wprowadzenie certyfikatów covidowych

Jak tłumaczył, certyfikat tego typu to "elektroniczny dowód" m.in. na to, że dana osoba przebyła chorobę. - Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19 - dodał. Podkreślił, że mowa wyłącznie o testach PCR. - Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej - powiedział.

Posłuchaj

Niedzielski: Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnych certyfikatów covidowych (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Jak wskazał, trzeci typ certyfikatu, to certyfikat, który potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19.

- Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami - powiedział Niedzielski.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

dworczyk free tt twitter 1200.jpg
Szef KPRM: od 7 czerwca szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat

Podkreślił, że certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. - On ma dwie wersje - wersję elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR - powiedział minister.

Na jak długo wystarczy certyfikat szczepienny?

Adam Niedzielski poinformował, że certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok, przy czym "standardem europejskim jest to, że ten status - niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze, czy drugie szczepienie - potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu, czy obowiązku odbycia kwarantanny - następuje 14 dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe".

Minister odniósł się także do kwestii testowania. - Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR - podkreślił.

Posłuchaj

Minister zdrowia powiedział, czym charakteryzują się certyfikaty covidowe (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Wyjaśnił, że w przypadku osób, które przechorowały COVID-19, status ozdrowieńca wchodzi w życie po 11 dniach od wykonania badania. - Wówczas ten status się uaktywnia i trwa 180 dni - wskazał szef resortu zdrowia.

REKLAMA

Powiedział, że w tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu.

Zalety certyfikatów COVID-19

- Najważniejszą zaletą posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie jest to, że przekraczając granicę, nie musimy każdorazowo wykonywać testu, wystarczy okazanie tego certyfikatu po to, żeby nie podlegać kwarantannie - przekonywał minister.

- Standardem we wszystkich krajach Europy jest to, że jeśli ktoś nie ma wykonanego testu, nie będzie miał certyfikatu, to siłą rzeczy będzie musiał po przekroczeniu granicy odbywać kwarantannę, która jest określona według zasad narodowych - dodał szef MZ. 

REKLAMA

Unijny certyfikat w IKP

- Do 25 czerwca opracujemy możliwość prezentowania unijnego certyfikatu COVID-19 (UCC) w aplikacji Moje IKP, czyli odpowiednika Internetowego Konta Pacjenta na urządzeniu mobilnym - poinformował minister zdrowia.

Jak zaznaczył Niedzielski, elektroniczna wersja unijnego certyfikatu COVID-19 jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta w jego tradycyjnej formule dostępnej z komputera.

- Już niedługo, bo planujemy, że do 25 czerwca, opracujemy również możliwość prezentowania tego certyfikatu w aplikacji Moje IKP, czyli odpowiednika Internetowego Konta Pacjenta na urządzeniu mobilnym - poinformował.

Dodał, że w tym samym terminie będzie możliwość pokazania tego certyfikatu w aplikacji mObywatel. - Czyli na razie jest tradycyjne konto, dające możliwość wyświetlania na urządzeniu mobilnym QR kodu, [...] albo tradycyjny wydruk - wyjaśnił.

REKLAMA

Błędy w odczytywaniu kodów

Niedzielski pytany na konferencji prasowej o to, dlaczego występują błędy w odczytaniu kodów QR z Unijnym Certyfikatem COVID, podkreślił, że certyfikat ma zarówno formę cyfrową w postaci kodu QR, jak i można go wydrukować i posiadać zaświadczenie papierowe.

- Aplikacja, która będzie przeznaczona do odczytu, będzie dostępna dopiero po 10 czerwca. Te aplikacje, które w tej chwili funkcjonują i odnoszą się do tego niewystandaryzowanego formatu zaświadczenia czy kodu QR-owego - podkreślił szef MSZ.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej