more_horiz
Wiadomości

10 projektów na 100 dni. Premier: chcemy pokazać konkret i wiarygodność Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:56
Dziesięć projektów ustaw na sto najbliższych dni zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu chce do końca września przygotować i przeprowadzić dziesięć ustaw dotyczących zmian, które zaproponowano w Polskim Ładzie.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: twitter.com/Kancelaria Premiera

Mateusz Morawiecki powiedział, że w ten sposób jego rząd pokaże swoją wiarygodność i skuteczność, a także sprawiedliwy porządek społecznego dynamicznego rozwoju.

Czytaj także:
twitter piotr muller free Piotr Müller free 663.jpg
Rzecznik rządu: najważniejsze projekty z Polskiego Ładu chcemy skierować do Sejmu w ciągu najbliższych 100 dni

Dziesięć projektów przedstawił rzecznik rządu Piotr Müller. Będą to ustawy dotyczące 30 tysięcy kwoty wolnej od podatku dla wszystkich podatników, emerytury do 2,5 tysiąca złotych wolnej od podatku, zniesienia limitów do lekarzy specjalistów i zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 procent PKB.

Ustawy uregulują również takie kwestie jak pokrycie wkładu własnego w kredytach hipotecznych, możliwość wybudowania domu do 70 metrów kwadratowych bez zbędnych formalności, wprowadzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i Programu Inwestycji Strategicznych, jak również wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia w bezpośredniej sprzedaży dla rolników. W Polskim Ładzie znajdzie się również plan budowy Małych Centrów Nauki Kopernik.

Czytaj także:
maląg rafalska witek leniart free tt pisorgpl 1200 .jpg
Wsparcie dla rodzin w Polskim Ładzie. Marlena Maląg: to silna inwestycja w przyszłość

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polski Ład jest wizją szybkiego rozwoju Polski i sposobem na dogonienie rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Podczas inauguracji konferencji poświęconej zagadnieniom Polskiego Ładu szef rządu zapowiedział, że w ciągu stu dni poznamy projekty konkretnych ustaw związanych z programem społeczno-gospodarczym zaprezentowanym przez Zjednoczoną Prawicę.

Posłuchaj
00:56 11114487_1.mp3 10 programów Polskiego Ładu na 100 dni. Relacja Sylwii Białek (IAR)

 

Wśród dziesięciu kluczowych obszarów zmian premier Morawiecki wymienił między innymi reformę systemu podatkowego. Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tysięcy złotych i będzie to jeden z wyższych pułapów w Europie.

- Po drugie to emerytura bez podatku do 2,5 tysiąca złotych. To dla emerytów, którym jesteśmy winni wdzięczność - mówił szef rządu. Zapowiedział również zniesienie limitów do lekarzy specjalistów oraz podniesienie wydatków na służbę zdrowia do poziomu 7 procent PKB. Nowe środki mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.

Czytaj także:

Mateusz Morawiecki powiedział, że Polski Ład wzmocni polską klasę średnią i zaznaczył, że podniesienie kwoty wolnej od podatku zwiększy siłę nabywczą podatników. Będzie to miało pozytywne skutki również dla przedsiębiorców, bo wzrośnie liczba klientów na produkty i usługi na polskim rynku.

Szef rządu określił Polski Ład jako program korzystny pod względem progresji podatkowej dla 18 milionów Polaków. Zmiany mają również pozytywnie wpłynąć na polski rynek pracy. - Chcemy, żeby ci, którzy wykonują realną pracę, pracowali na umowę o pracę, żeby nie było fikcyjnego samozatrudnienia albo fikcyjnych umów zlecenie lub o dzieło. Chcemy doprowadzić do urealnienia rynku pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wśród propozycji ustaw dotyczących systemu podatkowego ma znaleźć się również propozycja zmian w zasadach płacenia podatku ryczałtowego. Będzie ona skierowana głównie do mniejszych przedsiębiorców zarabiających nie więcej niż 10 tysięcy złotych miesięcznie.

"Obniżenie limitów dochodowych dla przedsiębiorców"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział znaczące obniżenie limitów dochodowych dla przedsiębiorców. Ma to skłonić mniejsze firmy płacące 19-procentowy podatek liniowy do przechodzenia na podatek ryczałtowy.

Stawka 17-procentowa podatku ryczałtowego zostanie zmniejszona do 14 procent, a przedsiębiorcy płacący według stawki 15-procentowej skorzystają z obniżki podatku do 12 procent Szef rządu przypomniał również, że w tym roku z 250 tysięcy euro do 2 milionów euro podniesiono limit obrotów upoważniający do rozliczania podatku ryczałtem.

Premier Morawiecki dodał, że Polski Ład będzie oznaczał znaczące zwiększenie inwestycji między innymi w systemy wodno-kanalizacyjne, w drogi oraz w modernizację kolei. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również ustawę dotyczącą Małych Centrów Kopernik. Podkreślił jednocześnie, że polski rozwój ma być oparty na innowacyjnościach, które zapewnią, że Polska będzie konkurowała z najlepszymi. Ma to przynieść znaczący wzrost wynagrodzeń Polaków.

- Wynagrodzenia przez ostatnie pięć lat urosły o około 25 procent. Nigdy nie było wcześniej takiej pięciolatki. Nigdy nie było takiego okresu, kiedy był tak szybki przyrost wynagrodzeń brutto i jeszcze szybszy - netto, bo przecież dwa lata temu obniżyliśmy już podatki dla 24 milionów Polaków - mówił szef rządu.

Rozwój nauki

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też ułatwienie dostępu do wiedzy. - Rozwój nauki, rozwój techniki, rozwój polskiej innowacyjności poprzez demokratyzację dostępu do polskiej nauki. To są to Małe Centra Nauki Kopernik, które chcielibyśmy w każdym powiecie, żeby we wszystkich zakątkach Polski młodzi, zdolni Polacy czuli, że mają przestrzeń do rozwoju - mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że realizacja Polskiego Ładu oznacza także utworzenie ponad 500 tysięcy nowych miejsc pracy dla Polaków w kraju, ale również dla tych powracających z zagranicy. Nowe miejsca pracy mają powstać w ciągu najbliższych kilku lat poprzez przyciąganie inwestycji polskich i zagranicznych, jak również tworzenie dobrych warunków do inwestowania w Polsce.

Polski Ład to program społeczno-gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on przeznaczenie 7 procent PKB na zdrowie, obniżkę podatków dla większości Polaków, w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, wprowadzenie emerytury bez podatku do 2500 złotych, a także liczne inwestycje, które wygenerują 500 tysięcy nowych miejsc pracy oraz wprowadzenie gwarancji państwa na wkład własny do kredytów mieszkaniowych.

jbt/dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem