Wybór RPO. Marek Ast: w tym tygodniu Komisja Sprawiedliwości zaopiniuje kandydatów
W najbliższy czwartek Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich. Poinformował o tym dziennikarzy w Sejmie przewodniczący Komisji Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, Komisja zbierze się 10 czerwca o godz. 14.
2021-06-07, 13:43
Komisja Sprawiedliwości będzie opiniować dwie kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - rekomendowaną przez Prawo i Sprawiedliwość senator niezależną Lidię Staroń oraz zgłoszonego przez kluby i koła opozycyjne doktora habilitowanego nauk prawnych Marcina Wiącka. Sejm ma powołać RPO na posiedzeniu 15 czerwca.
Powiązany Artykuł
Szef KPRM: nic się nie zmieniło, kandydatką klubu PiS na RPO jest senator Lidia Staroń
Piąta próba
Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.
- "Wykształcenie nie ma znaczenia". Marek Król o wyborze RPO
- "Każdy urząd jest traktowany ideologicznie". Prof. Ryba o sporze ws. RPO
Parlament już 4 razy próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W dwóch kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów Prawa i Sprawiedliwości - Piotra Wawrzyka i Bartłomieja Wróblewskiego. Obie kandydatury nie uzyskały zgody Senatu.
REKLAMA
dz
REKLAMA