X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czarnek: wychowanie chrześcijańskie jest potrzebne, by uratować cywilizację łacińską

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 06:40
- Musimy przestać bać się chrześcijaństwa. Trzeba na nowo wychowywać młode pokolenia w duchu wartości chrześcijańskich po to, żeby ten zakamuflowany totalitaryzm, o którym mówił Jan Paweł II, nie był również udziałem naszego społeczeństwa - wskazywał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w swoim wystąpieniu podczas odbywającego się online Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekFoto: PAP/Piotr Polak

1200_Czarnek_PAP.jpg
Przedszkolaki musiały słuchać przemówienia o polityce i aborcji. Zdecydowana reakcja ministra edukacji

- Wychowanie chrześcijańskie jest potrzebne przyszłym pokoleniom po to, aby uratować cywilizację łacińską - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czasie inauguracji drugiego dnia kongresu pedagogiki chrześcijańskiej "Wychowanie trwa wiecznie".

We wtorek trwa drugi dzień trzydniowego kongresu pedagogiki chrześcijańskiej online "Wychowanie trwa wiecznie". Wśród prelegentów są m.in. rektor Kolegium Jagiellońskiego – Toruńskiej Szkoły Wyższej prof. Grzegorz Górski i biskup toruński ks. prof. Wiesław Śmigiel. Organizatorami wydarzenia są Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa i Rzecznik Praw Dziecka.

- Europa jest dzisiaj miejscem zwalczania na potęgę dotąd niespotykaną chrześcijaństwa. Ta dechrystianizacja postępuje na naszych oczach. Chrystianofobia szerzy się w krajach Europy Zachodniej na skalę dotąd niespotykaną i Polska, jak podkreśla dzisiaj ks. abp Marek Jędraszewski w swoim wywiadzie (...), jest rzeczywiście tym ewenementem na skalę europejską - tym ostatnim krajem, w którym Kościół chrześcijański nie wywiesza i nie wywiesi białej flagi - mówił szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czasie inauguracji drugiego dnia kongresu.
W jego ocenie wychowanie chrześcijańskie jest potrzebne przyszłym pokoleniom, "po to, aby uratować cywilizację łacińską, cywilizację chrześcijańską."

- To na naszych barkach - pedagogach chrześcijańskich - spoczywa dzisiaj ta odpowiedzialność i będziemy mogli zdać egzamin z tego wszyscy pod warunkiem tego, że przestaniemy się bać (...) tego, że jesteśmy chrześcijanami - podkreślił Czarnek. Dodał, że chrześcijańskie wartości muszą być przekazywane kolejnym pokoleniom, jeśli chcemy w duchu solidarności budować przyszłość społeczeństwa, państwa polskiego i Europy.

czarnek 1200 pap.jpg
Szef MEiN: zależy mi, aby wprowadzić wolność słowa na uczelniach

Nauka mądrości

Czarnek mówił, że sama wiedza i nauka nie czyni człowieka dobrym. - Do tego konieczne jest wychowanie, czyli nauka mądrości, czyli takie sposoby spożytkowania wiedzy, którą zdobywamy w procesie edukacyjnym, która będzie służyła dobru człowieka i dobru wspólnemu - zaznaczył. Minister powiedział, że "musimy powrócić do modelu", w którym młodzież jeśli nie będzie uczęszczać na religię, to musi wybrać zamiast tego etykę.

Szef resortu edukacji i nauki powiedział, że "bardzo często do głosu dochodzą ci, którzy mówią, że trzeba wyrugować z przestrzeni szkolnej, z przestrzeni akademickiej wszelkie tezy, które nie mają podbudowy naukowej."
- Tego jeszcze wprost w Polsce dzisiaj nie nazywają, które są chrześcijańskie, ale ci, co to mówią, wyraźnie wskazują na teologów, na pedagogów chrześcijańskich. Chcieliby, by ich nie widzieć w przestrzeni publicznej, bo oni im przeszkadzają - mówił.

To właśnie z tego powodu - jak mówił Czarnek - w resorcie kierowanym przez niego stworzono tzw. pakiet wolności akademickiej. Jest to nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wyraził jednocześnie nadzieję, że projekt ten w tym tygodniu trafi na komitet stały rady ministrów.

pap Przemysław Czarnek 1200.jpg
"Absurdalne tezy", "»GW« i TOK FM powinny przeprosić dzieci". Czarnek reaguje na doniesienia ws. szkoły w Łukowie

Wychowanie w rodzinie

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powiedział w czasie swojego wystąpienia, że przepisy prawne w Polsce w pełny sposób chronią prawo dziecka do wychowania w rodzinie, ale nie tylko. Przypomniał również słowa przysięgi, roty nauczyciela opisana w Karcie Nauczyciela. Podkreślił w niej słowa dotyczące wychowania dzieci i młodzieży.

- Cały system wychowania nie jest oparty tylko i wyłącznie na rodzinie. Państwo ma być elementem wspierającym, subsydiarnym tam, gdzie rodzina nie ma wiedzy, to tam wtedy wkracza państwo w zakresie szkoły" - mówił.
Pawlak mówił też o nauczaniu wartości wśród młodego pokolenia. "My je wiążemy z wartościami chrześcijańskimi, ale przecież to są wartości ogólnoludzkie, wartości dobra. Można tak je podsumować - nawet preambuła naszej konstytucji, która odnosi się również do tych, którzy te wspaniałe wartości wywodzą z innych źródeł niż źródło religijne, niż źródło Boga - mówił.

Jak czytamy na stronie internetowej kongresu "Wychowanie trwa wiecznie", jego celem jest podjęcie debaty w kontekście obecnej sytuacji zachodzących przemian cywilizacyjnych oraz ocena perspektyw skutecznego rozwoju edukacji i wychowania, niezbędnego do odbudowy współczesnego świata.

pkur

Czytaj także

"Absurdalne tezy", "»GW« i TOK FM powinny przeprosić dzieci". Czarnek reaguje na doniesienia ws. szkoły w Łukowie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 19:10
- Nie chciało mi się wierzyć, że placówka tak wielka, z tyloma dziećmi o tak różnych niepełnosprawnościach, tak świetnie zajmująca się dziećmi, mogłaby coś takiego zrobić. Pani kurator sprawdziła to wnikliwie od razu i stwierdziła, że nic z tych absurdalnych tez stawianych przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i TOK FM się nie potwierdza - powiedział tvp.info Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji. Odniósł się w ten sposób do informacji, jakoby dyrekcja szkoły w Łukowie nakazała rodzicom wcześniejsze odebranie niepełnosprawnych dzieci w związku z wizytą ministra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkolaki musiały słuchać przemówienia o polityce i aborcji. Zdecydowana reakcja ministra edukacji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 21:55
- Byliśmy świadkami absolutnego skandalu. Już jutro będzie kontrola w szkole - powiedziała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, pytana przez wPolityce.pl o udział przedszkolaków w "Tour de Konstytucja". - Natychmiast zainterweniuję i użyję wszystkich narzędzi, które mam do dyspozycji - zapowiedział także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń