X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Unikatowa kolekcja dokumentów dźwiękowych". Gawin o płytach Polskiego Radia na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 12:47
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin powiedziała, że płyty Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku to unikatowa kolekcja dokumentów dźwiękowych. Wraz z 14 innymi dokumentami trafiły one na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata".
Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podczas uroczystości wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata
Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podczas uroczystości wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata"Foto: PAP/Andrzej Lange

Podczas uroczystości wręczenia certyfikatów wiceminister Magdalena Gawin podkreśliła, że Program "Pamięć świata" ma za zadanie zachowanie najważniejszych dokumentów ludzkości dla przyszłych pokoleń. 

- Nie sposób krótko wymienić wszystkich obiektów uhonorowanych wpisem na listę krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Wszystkie te archiwalia: zarówno dokumenty, jak i kartografika, nagrania dźwiękowe oraz rękopisy zasługują na naszą uwagę. Wierzę, że planowane w całej Polsce wystawy niewątpliwie przyczyniają się do poszerzenia wśród rodaków wiedzy o naszej historii i przełomowych wydarzeniach - powiedziała podczas uroczystości wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Czytaj także:

Wśród wyróżnionych dokumentów jest kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku, między innymi, z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkowników Wacława Lipińskiego i Romana Umiastowskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy.

unseco prezes 1200 .jpg
Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"

Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe.

Podczas dzisiejszej gali w Belwederze certyfikaty wpisów na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" otrzymało 15 obiektów. Obok płyt Polskiego Radia to, między innymi: pięć traktatów astronomicznych Jana Heweliusza, dokumenty królów Przemysła II i Kazimierza Wielkiego oraz rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego.


Posłuchaj
00:30 11127987_1.mp3 Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu o obiektach uhonorowanych wpisem na listę krajową programu UNESCO "Pamięć świata" (IAR)

 

bf

Czytaj także

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:20
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:26
Reżyser dźwięku Stefan Kruczkowski powiedział, że wpisanie kolekcji 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" to ewenement. Materiały dźwiękowe zawierają przemówienia między innymi prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To niezwykle istotne". Anna Brzezińska o wpisaniu kolekcji płyt PR na Listę Krajową UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 20:35
-To niezwykle istotne, że ważny dokument tamtego czasu został wpisany na listę UNESCO - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej spokrewniona z pułkownikiem Romanem Umiastowskim Anna Brzezińska z Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń