"Wielkie wyróżnienie". Prezes Polskiego Radia o unikatowych nagraniach na liście UNESCO
Prezes PR Agnieszka Kamińska powiedziała, że wpisanie na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" to wielkie wyróżnienie dla Polskiego Radia. Na listę trafiła kolekcja 93 oryginalnych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku.
2021-06-10, 13:56
Prezes Polskiego Radia podkreśliła, że pierwszy raz do programu włączono materiały dźwiękowe.
- Rozpiera mnie duma, że właśnie kolekcja Polskiego Radia z lat wojny trafia na tę listę. Bardzo się cieszę, że wybrano to dziedzictwo, które przechowało i odrestaurowało Polskie Radio - powiedziała.
Agnieszka Kamińska zaznaczyła, że kolekcja została odnaleziona po 40 latach, ale - jak mówiła - jest ona niepełna.
- Kolekcja powinna liczyć co najmniej 200 płyt. Te zostały znalezione w ścianie jednego z budynków, który ocalał w zniszczonej Warszawie. Płyty zostały ukryte w czasie Powstania Warszawskiego i odnaleziono je po 40 latach - tłumaczyła.
REKLAMA
Posłuchaj
Wyraziła nadzieję, że odnajdą się też pozostałe płyty i zaapelowała do wszystkich, którzy posiadają stare płyty gramofonowe, aby skontaktowali się z Polskim Radiem.
Powiązany Artykuł
Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"
- Płyty są bardzo charakterystyczne, z numerkami na czerni. Być może to są te, na które czekamy - dodała.
REKLAMA
Dziś w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów obiektom wpisanym na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata". Razem z kolekcją płyt Polskiego Radia na listę trafiło 15 obiektów.
pg
REKLAMA