"Wartości w obszarze kulturalnym i religijnym". Nuncjusz apostolski z delegacją z wizytą na Zamku Królewskim

Nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio wraz z kilkudziesięcioosobową delegacją korpusu dyplomatycznego w Warszawie, podczas pokazu specjalnego, zwiedzili wystawę "Arcydzieła z Watykanu".

2021-06-10, 18:47

"Wartości w obszarze kulturalnym i religijnym". Nuncjusz apostolski z delegacją z wizytą na Zamku Królewskim

Na Zamku Królewskim w Warszawie do 13 czerwca odbywa się prezentacja arcydzieł z Muzeów Watykańskich, która zamyka zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

- Obok arcydzieł z Watykanu, goście mogli zobaczyć dzieła sztuki: obrazy, rzeźby czy przedmioty kultu, które były papieskimi darami dla Polski oraz zwiedzić Zamek Królewski - podkreśla dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Wojciech Fałkowski.

Powiązany Artykuł

Arcydziela Watykanu wystawa pap 1200.jpg
"Arcydzieła z Watykanu". Fałkowski: duża rola i udział ministra kultury

- Gościmy dyplomatów akredytowanych w Polsce, których na wystawę poświęconą rocznicy urodzin Karola Wojtyły zaprosił nuncjusz apostolski. Grupa zwiedzając wystawę poświęconą papieżowi, z jednej strony ogląda dzieła sztuki, ale z drugiej strony zapoznaje się z historią zamku. Ogląda nie tylko samą ekspozycję ale również sam zamek jako symbol polskiej państwowości oraz efekt wielkiej mobilizacji narodowej, która doprowadziła do jego odrodzenia i odbudowy, pięćdziesiąt lat temu - wyjaśnia profesor Wojciech Fałkowski.

Koncepcję ekspozycji oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny.

REKLAMA

Pomost między kulturami

Nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio powiedział, że przybył z delegacją do Zamku Królewskiego, aby pokazać im kończącą się za kilka dni wyjątkową wystawę poświęconą arcydziełom z Watykanu oraz pamiątkom związanym z Karolem Wojtyłą. Pennacchio zaznaczył, że Muzeum musi być pomostem między kulturami. Powiedział, że to miejsce tworzy platformę pokojowego dialogu oraz szeroko pojętej wymiany dóbr.

Powiązany Artykuł

Zamek Królewski FREE 1200.jpg
Zamek Królewski w Warszawie poświadczeniem polskich dokonań w przeszłości

- Dzięki temu, że Muzeum otwarte jest dla zwiedzających różnych narodowości, przekazuje wartości, zarówno w obszarze kulturalnym jak i religijnym. Powinniśmy w ten sposób przyczyniać się do rozwoju pokojowej przyszłości i jak zaznacza Papież Franciszek do budowania przyjaźni. Papież Franciszek bardzo często nawiązuje do dziedzictwa i nauczania Jana Pawła II, a nasza wizyta może być pomostem pomiędzy pontyfikatami Papieża Franciszka i Jana Pawła II - dodał hierarcha.

Pierwszy raz w Polsce

Arcydzieła włoskiego malarstwa, użyczone przez Muzea Watykańskie, pojawiły się w Polsce po raz pierwszy. Wśród nich są "Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską" Fra Angelica, "Święty Mateusz z aniołem" Guida Reniego, "Uczynki miłosierdzia" Olivuccia di Ciccarellego, "Odkupiciel" Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, "Święta Trójca z martwym Chrystusem" Ludovica Carracciego, "Madonna z Dzieciątkiem" Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i "Obserwacje astronomiczne" Donata Cretiego.

Powiązany Artykuł

Zamek Królewski w Warszawie FREE 1200.jpg
"Znak czytelny dla wszystkich Polaków". Wojciech Fałkowski o Zamku Królewskim

Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji - obraz przedstawiający Tronującą Madonnę z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych: Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

REKLAMA

Wystawa też online

Wystawa dostępna jest też w trybie online. Włoskie arcydzieła można oglądać na stronie internetowej www.zamek-krolewski.pl.

Ekspozycję "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" można zwiedzać w Zamku Królewskim w Warszawie do 13 czerwca.

Patronem medialnym wystawy jest między innymi Polskie Radio.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej