X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nadrzędność prawa krajowego nad unijnym to norma". Dera o wniosku premiera do TK

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 23:45
- Prymat prawa krajowego przed wspólnotowym to norma, takie orzeczenia wydawały także sądy konstytucyjne w innych państwach - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
Sekretarz stanu w KPRM Andrzej Dera
Sekretarz stanu w KPRM Andrzej DeraFoto: PAP/Jakub Kamiński
pmm 1.jpg
Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego

Prezydencki minister odniósł się w ten sposób w TVN24 do listu, który unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders wystosował do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego. W liście, przesłanym również do wiadomości ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, komisarz zaapelował o wycofanie wniosku złożonego przez premiera Mateusza Morawieckiego do TK, w którym chodzi m.in. o pytanie o zgodność z polską konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE.

Czytaj także:

- Kwestia nadrzędności prawa krajowego nad prawem unijnym jest rozstrzygana nie tylko przez polski Trybunał Konstytucyjny - powiedział Dera w TVN24, argumentując, że wcześniej niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny "orzekł o nadrzędności konstytucji niemieckiej nad prawem unijnym". - I to jest standard, to jest norma - dodał.

- Dla mnie jest oczywiste, że musi być hierarchia aktów prawnych. W państwie najwyższym aktem prawnym jest konstytucja i wszystko, co jest podpisywane w ramach konstytucji, musi być zgodne z konstytucją - powiedział.

1200_autostrada_shutterstock.png
Wiceminister funduszy: wydatkowanie pieniędzy z KPO może się zmienić - podział nie jest ostateczny

Zgodził się, że "musimy przestrzegać prawa europejskiego w ramach zapisów traktatowych". - Wszelkie spory dotyczące rozstrzygnięć traktatowych rozstrzyga Trybunał Sprawiedliwości UE. TSUE powinien rozstrzygać na podstawie przepisów traktatowych - powiedział Dera.

***

Wniosek, skierowany do TK w marcu br., został napisany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Premier zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Zarzuty zawarte w piśmie premiera dotyczą zgodności z konstytucją RP zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Według komisarza UE ds. sprawiedliwości, wniosek premiera do TK "wydaje się podważać podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów państwowych państw członkowskich".

Premier oświadczył, że nie zamierza wycofywać swojego wniosku do TK. Powiedział, że celem wystąpienia do TK jest, "aby dodatkowo i po raz kolejny w naszym porządku prawnym potwierdzić wyższość naszej konstytucji - która jest najwyższym aktem prawnym w naszym systemie prawnym - nad prawem europejskim".

Na odpowiedź na pismo komisarza strona polska ma miesiąc.

pb

Czytaj także

"Kolejna rezolucja PE". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 16:00
- Nie wydaje mi się, ażeby Komisja Europejska łatwo oddała pole. To jest kolejna rezolucja Parlamentu Europejskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jest wiążący". Tomasz Rzymkowski o apelu KE ws. wycofania wniosku premiera do TK

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:40
- Trybunał Konstytucyjny ma takie samo prawo do orzekania w tej sprawie jak Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe lub Rada Stanu w Paryżu. TK ma prawo orzekać o zgodności prawa z polską konstytucją z 1997 roku - mówił w Polskim Radiu wiceszef MEN Tomasz Rzymkowski. Komisja Europejska napisała list do Polski z apelem o wycofanie wniosku złożonego przez premiera do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie relacji prawa krajowego z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości UE. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Truskawa: Unia Europejska zamierza ingerować w wewnętrzny porządek państw

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 19:29
- Tego typu rozwiązania w sposób zdecydowany uderzają w zagwarantowaną traktatami suwerenność państw, zbliżają nas do modelu federacyjnego i myślę, że jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa, komentując list unijnego komisarza, w którym domaga się on wycofania przez premiera wniosku do TK ws. nadrzędności konstytucji nad prawem UE. Gościem "Debaty dnia" był także Piotr Grzybowski z tygodnika "Niedziela".
rozwiń zwiń