"Nadrzędność prawa krajowego nad unijnym to norma". Dera o wniosku premiera do TK
- Prymat prawa krajowego przed wspólnotowym to norma, takie orzeczenia wydawały także sądy konstytucyjne w innych państwach - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
2021-06-10, 23:45
Powiązany Artykuł
Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego
Prezydencki minister odniósł się w ten sposób w TVN24 do listu, który unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders wystosował do ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego. W liście, przesłanym również do wiadomości ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, komisarz zaapelował o wycofanie wniosku złożonego przez premiera Mateusza Morawieckiego do TK, w którym chodzi m.in. o pytanie o zgodność z polską konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE.
- KE skarży się na Czechy i Polskę do TSUE ws. praw wyborczych obywateli innych państw Unii
- Fundusz Odbudowy. Polska oficjalnie powiadomiła Brukselę o ratyfikowaniu decyzji o zasobach własnych
- Kwestia nadrzędności prawa krajowego nad prawem unijnym jest rozstrzygana nie tylko przez polski Trybunał Konstytucyjny - powiedział Dera w TVN24, argumentując, że wcześniej niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny "orzekł o nadrzędności konstytucji niemieckiej nad prawem unijnym". - I to jest standard, to jest norma - dodał.
- Dla mnie jest oczywiste, że musi być hierarchia aktów prawnych. W państwie najwyższym aktem prawnym jest konstytucja i wszystko, co jest podpisywane w ramach konstytucji, musi być zgodne z konstytucją - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wiceminister funduszy: wydatkowanie pieniędzy z KPO może się zmienić - podział nie jest ostateczny
Zgodził się, że "musimy przestrzegać prawa europejskiego w ramach zapisów traktatowych". - Wszelkie spory dotyczące rozstrzygnięć traktatowych rozstrzyga Trybunał Sprawiedliwości UE. TSUE powinien rozstrzygać na podstawie przepisów traktatowych - powiedział Dera.
***
Wniosek, skierowany do TK w marcu br., został napisany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Premier zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Zarzuty zawarte w piśmie premiera dotyczą zgodności z konstytucją RP zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.
Według komisarza UE ds. sprawiedliwości, wniosek premiera do TK "wydaje się podważać podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów państwowych państw członkowskich".
Premier oświadczył, że nie zamierza wycofywać swojego wniosku do TK. Powiedział, że celem wystąpienia do TK jest, "aby dodatkowo i po raz kolejny w naszym porządku prawnym potwierdzić wyższość naszej konstytucji - która jest najwyższym aktem prawnym w naszym systemie prawnym - nad prawem europejskim".
REKLAMA
Na odpowiedź na pismo komisarza strona polska ma miesiąc.
pb
REKLAMA