"Wzywamy UE do wycofania poparcia dla Nord Stream 2". Komisja sejmowa przyjęła projekt uchwały ws. gazociągu
Sejmowa komisja spraw zagranicznych przyjęła przez aklamację projekt uchwały dotyczącej budowy gazociągu Nord Stream 2. Zawiera on między innymi wezwanie do natychmiastowego zaprzestania tej inwestycji.
2021-06-11, 14:29
Posłowie pracowali nad trzema projektami w tej sprawie. Przygotowali je posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej i Solidarnej Polski. Ich pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu komisji 28 maja.
Powiązany Artykuł
Premier w amerykańskim "Newsweeku": jesteśmy zawiedzeni decyzją USA ws. Nord Stream 2
Podczas dzisiejszego posiedzenia, komisja zdecydowała, że projektem wiodącym będzie propozycja PiS-u. Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski postulował, by w dokumencie znalazło się stwierdzenie, iż jest on adresowany do rządu niemieckiego. - Do Niemiec, które realizują z reżimem Władimira Putina ten projekt - uzasadniał.
Przedstawiciel wnioskodawców projektu Prawa i Sprawiedliwości poseł Radosław Fogiel mówił, że od ostatniego posiedzenia komisji trwały prace nad ujednoliceniem trzech projektów w jeden. Jak dodał, klub PiS chciałby jak najszybciej przyjąć uchwałę na posiedzeniu Sejmu.
- Szef MSW Ukrainy: po uruchomieniu NS2 możliwe prowokacje ze strony Rosji
- [ANALIZA] Nord Stream 2 coraz bliżej ukończenia. Czy europejska solidarność zawiodła?
Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej deklarował gotowość do poparcia projektu uchwały bez większych uwag. Jak mówił, "konieczność zajęcia stanowiska przez polski parlament w kwestii budowy Nord Stream 2 wydaje się bezsprzeczna".
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że "sprawa Nord Stream 2 nie jest wcale przesądzona". Zapewniał, że rząd podejmuje "wszelkie możliwe działania i to nie w ostatnich tygodniach, ale ostatnich latach, zmierzające do tego, żeby tę inwestycję powstrzymać". Zaznaczył, że gdyby nie te działania, inwestycja Nord Stream 2 byłaby oddana do użytku.
Posłuchaj
Apel do UE i USA
W przyjętym przez komisję projekcie uchwały napisano między innymi, że "w poczuciu solidarności z naszymi środkowoeuropejskimi sąsiadami, zagrożonymi rosyjskim ekspansjonizmem, w tym w szczególności z Ukrainą, Sejm wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie, w tym przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, jako naszego sojusznika w NATO i partnera w Unii Europejskiej, do wycofania jakiegokolwiek poparcia dla realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 oraz do podjęcia kroków zmierzających do natychmiastowego i skutecznego przerwania jego budowy".
REKLAMA
Zaapelowano też do Stanów Zjednoczonych "jako naszego sojusznika w NATO, do utrzymania oraz rozszerzenia sankcji wymierzonych w podmioty uczestniczące w budowie gazociągu". Przypomniano też "agresywne działania Rosji, w tym w Gruzji w 2008 roku i na Ukrainie od 2014 roku".
Składający się z dwóch nitek gazociąg Nord Stream jest już prawie ukończony. Budowie sprzeciwiają się między innymi Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Podkreślają one, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji oraz zwiększy wpływy polityczne Kremla na politykę europejską. Budowę popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw Unii Europejskiej.
kp
REKLAMA