Strategia Demograficzna 2040. Socha: stabilność zatrudnienia wpływa na decyzje o potomstwie
- Stabilność zatrudnienia to jedna z najistotniejszych kwestii wpływających na decyzje o potomstwie - powiedziała pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha. Dodała, że chce, aby Rada Dialogu Społecznego podyskutowała o projekcie Strategii Demograficznej 2040.
2021-06-18, 21:41
Powiązany Artykuł
Strategia Demograficzna 2040. Barbara Socha: zmiany na rynku pracy mają dotyczyć elastyczności i stabilności
Rząd zaprezentował w czwartek projekt Strategii Demograficznej 2040, której celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej była pytana w piątek w Polsat News, co należy zrobić, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.
- To jest bardzo proste pytanie, na które nie ma jednej prostej odpowiedzi - wskazała Socha. - Trzeba prowadzić równolegle we wszystkich obszarach, które wpływają na dzietność spójną i konsekwentną politykę. I taką proponujemy w ramach projektu strategii, który wczoraj został zaprezentowany razem z panem premierem i panią minister Marleną Maląg - powiedziała.
Opinia pracodawców ma znaczenie
- Chcemy o tym projekcie rozmawiać. Chcemy o nim szeroko rozmawiać z Polakami, prowadzić konsultacje z różnymi środowiskami. Chcemy, by na jego temat podyskutowała Rada Dialogu Społecznego, bo opinia pracodawców, reprezentantów pracowników, jest bardzo ważna, bo jeden z ważniejszych obszarów, które mamy w strategii, to jest rynek pracy - wyjaśniła wiceminister.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Strategia Demograficzna Polski 2040: ma wzmocnić i wesprzeć rodzinę oraz prawa pracownicze rodziców
Wskazała na wagę stabilności zatrudnienia. Przypomniała, że kobiety w ciąży już są objęte ochroną, w czasie urlopu rodzicielskiego i później przez rok po powrocie do pracy, jeśli pracują w niepełnym wymiarze godzin.
- Chcemy, by kobiety z tego korzystały. Chcemy to rozszerzyć również dla tych kobiet, które pracują na pełny etat. Nowością jest propozycja wprowadzenia podobnej ochrony - w węższym zakresie oczywiście, krótszym przede wszystkim - dla ojców - powiedziała Socha.
"Stabilność zatrudnienia wpływa na decyzje o potomstwie"
- Wiemy z naszych badań - przeprowadziliśmy specjalne badania na potrzeby strategii demograficznej - że kwestia stabilności zatrudnienia własnego i swojego partnera czy partnerki, męża, żony, jest jedną z dwóch najistotniejszych kwestii, które wpływają na decyzje dotyczące potomstwa, nawet ważniejsza niż poziom dochodów - wyjaśniła.
Pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej dopytywana była o szczegóły propozycji dotyczącej ojców.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Strategia demograficzna" dla Polski. Rząd przedstawił szczegóły
- Ochrona ojców przed zwolnieniem przez rok - przez pierwszy rok życia dziecka, a w przypadku małżeństw również w czasie ciąży żony. Przy czym zaznaczam, to jest nasza propozycja. Chcemy o tym rozmawiać również z pracodawcami - powiedziała Socha. Dodała, że konsultacje dopiero się zaczynają.
W dyskusji wezmą udział także samorządowcy
- Chcemy też rozmawiać z samorządowcami, bo kwestie związane z samorządami też tam są istotne - podała wiceminister.
Część rozwiązań zawartych w projekcie strategii demograficznej to obok ochrony rodziców małych dzieci przed zwolnieniem także realizacja programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie i utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym.
- Zidentyfikowaliśmy 10 obszarów wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci i zaproponowaliśmy 12 kierunków działania - poinformowała Socha.
- "Palącą i ważną sprawą jest demografia". Prof. Krysiak o Polskim Nowym Ładzie
- Wsparcie dla rodzin w Polskim Ładzie. Marlena Maląg: to silna inwestycja w przyszłość
Konsultacje społeczne projektu strategii demograficznej potrwają trzy miesiące.
REKLAMA