"Nacechowane jest złą wolą i głęboką nieznajomością faktów". Wiceszef MSZ o oświadczeniu Izraela
"Polska, na której zamordowano miliony Żydów, popełniła poważny błąd. Nie jest za późno na naprawę" - napisał na Twitterze Yair Lapid, wiceminister spraw zagranicznych i wicepremier Izraela, odnosząc się tym samym do przyjętej w czwartek przez polski Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Swojemu odpowiednikowi odpowiedział polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. "Oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych Izraela trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie" - napisał.
2021-06-25, 10:25
W czwartek wieczorem Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania.
Powiązany Artykuł
Oświadczenie Ambasady Izraela w Polsce ws. nowelizacji KPA. Kaleta: właściwym adresatem są Niemcy
"Polska popełniła poważny błąd"
Do wyniku głosowania odniósł się Yair Lapid, wiceminister spraw zagranicznych i wicepremier Izraela. Na swoim profilu na Twitterze skrytykował polską ustawę, pisząc, że "to bezpośrednie i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków".
Zarzucił Polsce, że "to nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono w Polsce podczas Holokaustu".
REKLAMA
"Nie wolno ich uciszać. Zachowanie pamięci o Holokauście, troska o prawa ocalonych z Holokaustu, w tym kwestia zwrotu mienia żydowskiego z okresu Holokaustu, są kluczowym elementem jego istnienia i określenia tożsamości Państwa Izrael. To ważny szczebel w działalności izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest to moralny, moralny i historyczny obowiązek, który wszyscy z dumą wypełniamy" - napisał w kolejnym poście na Twitterze Yair Lapid.
Wicepremier Izraela nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego uznał, że "to prawo jest niemoralne". Stwierdził, że "poważnie zaszkodzi stosunkom między państwami". "Żadne prawo nie zmieni historii. To hańba" - napisał.
Powiązany Artykuł
Sejm przegłosował nowelizację k.p.a. Ogromna zmiana w procesie reprywatyzacji
Wiceminister spraw zagranicznych w swoim oświadczeniu zapewnił, że "Państwo Izrael będzie stanowić mur obronny chroniący pamięć o Holokauście oraz honor osób, które przeżyły Holokaust i ich własność".
Jego zdaniem "Polska, na której zamordowano miliony Żydów, popełniła poważny błąd". "Nie jest za późno na naprawę" - zakończył.
REKLAMA
Polskie MSZ odpowiada na zarzuty
Paweł Jabłoński, polski wiceminister spraw zagranicznych odpowiedział na zarzuty wystosowane w kierunku Polski przez swojego izraelskiego odpowiednika.
"Wczorajsze oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych Izraela Yaira Lapida trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie. Jego treść nacechowana jest złą wolą, a przede wszystkim głęboką nieznajomością faktów" – napisał na Twitterze Paweł Jabłoński.
W kolejnym wpisie wiceminister MSZ przypomniał, że "Polacy tak jak Żydzi byli ofiarami straszliwych niemieckich zbrodni".
- Dyplomata USA chce wpłynąć na ustawę o reprywatyzacji? Jałowiczor: można się spodziewać awantury w tej sprawie
- Paweł Mucha: rolą MSZ jest tłumaczenie wszelkich wątpliwości partnerom izraelskim
"Uchwalona w Sejmie ustawa chroni ofiary tych zbrodni i ich spadkobierców przed oszustwami i nadużyciami; jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r." – wyjaśnił.
W swoim oświadczeniu umieszczonym na Twitterze Paweł Jabłoński zaznaczył, że w wyniku dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i innych miastach wiele osób zostało pozbawionych dorobku życia.
"Próby zablokowania ustawy to wsparcie dla dalszego trwania tej niesprawiedliwości. Ani państwo Izrael, ani nikt inny nie powinien takiego wsparcia udzielać" – stwierdził polityk.
Głos Ambasady Izraela w Polsce
Niedługo po uchwaleniu przez Sejm Kodeksu postępowania administracyjnego, Ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie.
REKLAMA
"Procedowana zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami" - oświadczyła.
W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu.
twitter.com/PAP/tvp.info/bf
REKLAMA