Rocznica Czerwca’76. Wystawa "Wolność kocham i rozumiem…" w Radomiu

2021-06-26, 17:24

Rocznica Czerwca’76. Wystawa "Wolność kocham i rozumiem…" w Radomiu
Wystawa "Wolność kocham i rozumiem…". Foto: PAP/Piotr Polak

Ogólnopolską Wystawę Sztuki "Wolność kocham i rozumiem…" można od soboty oglądać w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia". Ekspozycja towarzyszy obchodom 45. rocznicy radomskiego Czerwca’76.

Na wystawie swoje prace prezentuje 16 autorów z całej Polski. Są wśród m.in. Zbigniew Bajek, Janusz Knorowski, Krzysztof Mańczyński i Tomasz Matuszak.

Powiązany Artykuł

Duda PAP-1200.jpg
"Protest, który stał się zaczynem dzisiejszej wolności". Prezydent o Czerwcu '76

"Ekspozycja stanowi opowieść, nie tyle o wydarzeniach radomskiego Czerwca’76, ale bardziej o emocjach i uczuciach artystów, jakie ten protest wywołuje w ich pamięci i czym jest w ich świadomości" – podkreślają organizatorzy wystawy. Dodają, że wystawa ma na celu zdefiniowanie, czym dla dzisiejszego twórcy jest poczucie wolności, nie tyle w kontekście wydarzeń sprzed 45 lat, co w aspekcie współczesnego prawa do formułowania wypowiedzi artystycznej.

Czytaj także:



Powiązany Artykuł

prev66_663x364.jpg
"Były to jednoznaczne protesty przeciwko władzy komunistycznej". Olczak o wydarzeniach radomskich

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca '76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej