more_horiz
Wiadomości

Napoje energetyczne negatywnie wpływają na zdrowie. Eksperci ostrzegają

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 08:46
Specjaliści ostrzegają przed spożywaniem napojów energetycznych. Najnowsze badania pokazują, że negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla nastolatków i ludzi młodych, którzy przy okazji sesji egzaminacyjnych czy letnich imprez coraz chętniej sięgają po takie napoje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: OlegDoroshin/ Shutterstock

Psycholog społeczna z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu Joanna Wiśniewska apeluje o rozsądek i unikanie picia "energetyków". Ekspertka zwraca uwagę, że tego typu napoje zawierają kofeinę i guaranę, co pobudza nasz układ nerwowy do wytężonego działania, ale niestety w nadmiarze ma to negatywne skutki dla zdrowia. Może prowadzić do bezsenności, rozdrażnienia i depresji.

Posłuchaj
00:26 11160794_2.mp3 Niebezpieczne energetyki (IAR)

kawa mrożona shutter 1200 Sittipong Sirichamnan.jpg
Mrożona kawa doskonała na upały - jak ją przyrządzić?

Tauryna

Jednym ze składników dodawanych do "energetyków" jest tauryna. W nadmiernych ilościach negatywnie wpływa na pracę serca. Dlatego eksperci są zgodni, że napoje energetyczne nie powinny być sprzedawane bez kontroli.

Joanna Wiśniewska przypomina, że są już państwa, które ograniczyły sprzedaż takich napojów. W Norwegii, Danii i Islandii można je kupić tylko w aptekach. Z kolei we Francji i Włoszech przed wprowadzeniem takich napojów na rynek trzeba uzyskać pozwolenie ministerstwa zdrowia.

Czytaj także:

Specjaliści z Uniwersytetu z Waterloo przeprowadzili eksperyment, w którym brało udział ponad dwa tysiące osób w wieku od 12 do 24 lat. Ponad 55 procent badanych po wypiciu energetyków zgłosiło dolegliwości zdrowotne.

Lekarze przypominają, że istnieje wiele naturalnych sposobów, żeby zregenerować organizm czy podnieść jego wydajność na przykład w czasie egzaminów. Można między innymi wprowadzić codzienny spacer, bieganie czy gry strategiczne na poprawę pamięci i koncentracji. Warto też zadbać o sen, unikać cukru i posiłków przetworzonych z dużą ilością konserwantów.


dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem