Jak bezpiecznie przetrwać burzę? Strażacy radzą, co robić
Zgodnie z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej spodziewane są dzisiaj gwałtowne zjawiska pogodowe - burze z gradem, silne porywy wiatru, istnieje nawet prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych.
2021-06-30, 11:56
- Tylko ubiegłej doby Państwowa Straż Pożarna w związku ze zjawiskami pogodowymi interweniowała 160 razy - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski.
Powiązany Artykuł
Burze z gradem, upał. IMGW wydał ostrzeżenia
Brygadier wyjaśnił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że od północy do dzisiejszego poranka było również 160 interwencji PSP. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła na południu kraju, głównie na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie i częściowo w województwie śląskim.
Posłuchaj
W domu najbezpieczniej
Krzysztof Batorski zaznaczył, że w sytuacji jakiegokolwiek ostrzeżenia o intensywnych, gwałtownych zjawiskach związanych z pogodą najlepiej pozostać w domu.
REKLAMA
Posłuchaj
- Bardzo ważne jest również usunięcie przedmiotów z balkonów i parapetów, które porywane przez silny wiatr mogą spaść na kogoś i spowodować obrażenia ciała - zaznaczył brygadier Krzysztof Batorski.
Rzecznik dodał, że należy unikać też otwartej przestrzeni, gdyż wyładowania atmosferyczne szukają najwyższego punktu między chmurami a ziemią a na otwartej przestrzeni jesteśmy swoistym masztem i możemy zostać śmiertelnie porażeni przez piorun. - Jeśli znaleźliśmy się poza domem trzeba unikać przebywania pod wysokimi drzewami, pod platformami reklamowymi czy liniami przesyłowymi - mówił.
Powiązany Artykuł
Rzecznik Wód Polskich: ekstremalne zjawiska w pogodzie mogą się nasilać
- Tornado, ulewne deszcze i wichury. Przez Polskę przeszły gwałtowne nawałnice
- Jak bezpiecznie przetrwać burzę? Ekspert radzi, jak się zachować
- Niedobre wiadomości dla woj. zachodniopomorskiego. IMGW utrzymał alert przed suszą hydrologiczną
Odpowiedzialność na wczasach
Bardzo ważne jest również odpowiednie zachowanie w sytuacji, gdy burza zastanie nas na wodzie - tłumaczy Krzysztof Batorski. Jeśli jesteśmy na łódce czy w kajaku jak najszybciej powinniśmy dobić do brzegu. Jeśli pływamy wpław również powinniśmy wyjść z wody jak najszybciej.
REKLAMA
Posłuchaj
Wędrujący po górach powinni zejść z grani do granicy lasu, poszukać zagłębienia w terenie i tam kucnąć mając stopy blisko siebie. Będąc w większej grupie powinniśmy się rozdzielić tak, by zachować sporą odległość od kolejnych osób.
Rzecznik zaznaczył, że wybierając się w góry czy nawet na jakiś niewielki spływ kajakowy trzeba śledzić prognozy pogody a jeśli ta ma się okazać gwałtowną to lepiej przełożyć swoje plany na inny czas.
jbt
REKLAMA