more_horiz
Wiadomości

6. Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Delegaci wybrali lidera i podjęli szereg uchwał

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 18:20
W sobotę odbywa się w Warszawie Kongres PiS, podczas którego delegaci wybierali szefa ugrupowania - został nim ponownie Jarosław Kaczyński. Rzecznik PiS Anita Czerwińska przekazała, że delegaci podjęli też kilka uchwał dotyczących m.in. zakazu zatrudniania rodzin polityków w spółkach Skarbu Państwa, Polskiego Ładu czy rolnictwa.
VI kongres PiS w Warszawskim Centrum EXPO XXI
VI kongres PiS w Warszawskim Centrum EXPO XXIFoto: Twitter/PiS

1200_Kaczyński_TT.jpg
Jarosław Kaczyński ponownie wybrany prezesem partii. "Po raz ostatni staję na czele PiS"

W sobotę odbywa się w Warszawie Kongres PiS, podczas którego delegaci wybierali szefa ugrupowania - ponownie został nim Jarosław Kaczyński - Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonali zmian statutowych.

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podał na konferencji prasowej, że 1245 głosów delegaci oddali za powołaniem Jarosława Kaczyńskiego na kolejną kadencję jako prezesa PiS; 18 osób było przeciw, a 5 się wstrzymało.

- VI Kongres Prawa i Sprawiedliwości wybrał pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego na przewodniczącego niemal jednomyślnie, przy wielkim aplauzie - dodała rzecznik partii Anita Czerwińska.

Terlecki przekazał, że prezes PiS m.in. "wytyczył plan na dokończenie kadencji, a także oczywiście na następną". - To jest plan, najogólniej można powiedzieć, realizacji Polskiego Ładu, który umożliwi dogonienie Zachodu, jeżeli chodzi o poziom życia obywateli Polski" - zaznaczył wicemarszałek. - To jest, myślę, w największym skrócie najważniejsza konkluzja zjazdu - podkreślił.

- Będziemy jeszcze rozmawiać, będziemy jeszcze wybierać kolejne władze, jutro - komitet polityczny i sekretarza generalnego partii, ale ten wybór najważniejszy - prezesa - dzisiaj się dokonał - podkreślił Terlecki.


pis kongres 1200.jpg
Czerwińska: członkowie rodzin posłów i senatorów PiS nie będą zatrudniani w spółkach Skarbu Państwa

Zatrudnienia w spółkach

Rzecznik PiS przekazała, że podczas Kongresu delegaci podjęli też kilka uchwał. Jak poinformowała jedna z uchwał odnosi się do programu, który podjęto w 2015 roku.

- Wielki, kompleksowy program przebudowy polskiego życia. Osiągnęliśmy na tej drodze wiele sukcesów, jednak zdarzyły się nieliczne przypadki pokus, przed którymi być może niektórzy nie zdołali się ustrzec - zaznaczyła Czerwińska.

Dlatego, jak dodała, 6. Kongres Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę. - Delegaci postanowili, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS, nie mogą zasiadać w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa - podkreśliła.

- W punkcie drugim delegaci postanowili, że zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS, tj. ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców - przekazała Czerwińska.


1200_Kaczyński_YT.jpg
Prezes PiS: można mówić o sukcesie, zmieniliśmy ten system - zmieniliśmy go w wymiarze państwowym, społecznym

Polski Ład

Czerwińska podała, że kolejna uchwała podjęta na Kongresie dotyczy spraw polskiego rolnictwa. - Troskę o wieś i rolnictwo konsekwentnie realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości i jest ona w sercu Polskiego Ładu. Uchwała odnosi się do tego, w jaki sposób będziemy te cele realizować - wskazała rzecznik PiS.

Następna z podjętych uchwał odnosi się do Polskiego Ładu. - Omawiamy, przed jakimi wielkimi wyzwaniami stoi obecnie Polska. Chcemy nadrobić właśnie ten dystans w poziomie jakości życia, jaki dzieli mieszkańców Polski od obywateli państw Europy Zachodniej - podkreśliła Czerwińska.

- Wspólnie zdecydowaliśmy, że chcemy informacje i prawdę o Polskim Ładzie przekazywać Polakom, dlatego zobowiązuje się struktury partii do aktywnego propagowania założeń Polskiego Ładu - dodała.

W czasie Kongresu podjęto również uchwałę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. W kolejnej uchwale odniesiono się do sytuacji na Wschodzie i agresywnych działań Federacji Rosyjskiej.

- Wszystkie te teksty będą oczywiście opublikowane na naszych stronach - podkreśliła Czerwińska.

Poinformowała, że "wszystkie uchwały jakie były podejmowane były podejmowane jednogłośnie, jednomyślnie". - Wielki aplauz dla wszystkich uchwał - dodała.

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem